Zvířata jako dárek

Pořízení domácího mazlíčka přináší radosti i starosti. V první řadě je nutné si uvědomit, že zvíře není věc.

Péče o zvíře sebou nese celou řadu povinností. Pes, kočka nebo morče představují závazek na několik let. Vyžadují totiž každodenní péči.

„Znát hlavně svoje časové možnosti a i jakoby zvážit svojí komfortní zonu, často ty rodiče si myslí, že když pořídí to zvíře tak ta zodpovědnost úplně padne na dítě, ale to je ta největší chyba“, uvedla Bc. Dominika Planková z Ekocentra.

Jedná se totiž  o právoplatného člena rodiny, kterému se stejně nakonec věnují všichni. I z tohoto důvodu není zvíře nejvhodnější vánoční dárek.

„Rodiče kupují dost neuváženě to zvířátko, že dítě vlastně týden před vánocema začne bláznit a oni mu to přání prostě splní“, řekla Planková.

Zvíře v domácnosti není zrovna nejlevnější záležitostí. Někteří jedinci požadují speciální stravu, jiní zase nákladné vybavení.

„Měli bychom zvolit správnou stravu a samozřejmě pokud jsou to mláďátka doplnit jí o vhodné vitamíny. Ubikaci zařídit podle toho jaký je to druh zvířete, to znamená v případě, že to bude například ještěr mu zařídit písek. V případě, že to bude třeba kočička zařídit nějakou bedýnku s kočkolitem“, doplnil chovatel Štěpán Jesenský.

V případě nemoci je navíc zapotřebí i veterinární péče spojená s dalšími výdaji. Právě po Vánocích praskají  městské útulky ve švech, kdy jsou plné těchto nevhodných dárků. Ti kteří zvážili veškerá pro a proti a rozhodli se zvířátko si pořídit, mohou využít právě útulků a kamaráda si odvést odtamtud. Ti, kteří zjistili že pořízení zvířátka není nejlepší nápad, mohou útulek alespoň navštívit, zvířátka vyvenčit a potěšit je granulemi, pamlsky a dekami.

Rubriky:  Zprávy
Region:  Ostrov