Zrekonstruovaná rozhledna Bučina nad Kyselkou

Slavnostní otevření rozhledny Bučina přilákalo do lesů v Doupovských horách lidi ze širokého okolí.

Státní svátek ve středu 28.září patřil v Doupovských horách oslavám, které si pro veřejnost připravily Vojenské lesy a statky České republiky. V dopoledních hodinách proběhlo v lesní kapli sv. Václava na skalním ostrohu nad údolím řeky Ohře jihozápadně od obce Kyselka, vystoupení trubačských souborů Doupovských Slivoňů a Trubačů z Kladské.

Následovalo tradiční pasování úspěšných lovců.

„Na svatého Václava zpravidla vrcholí jelení říje. Když lovci uloví jelena zpravidla prvního nebo nějakého silného význačného, tak je potom pasujeme. Patří to mezi myslivecké tradice, které se snažíme jako podnik dodržovat,“ uvedl ředitel divize VLS Karlovy Vary Ing.Milan Suk, Ph.D.

Na místo byl přivezen koňským povozem i ulovený čtrnácterák, který byl podle slov Milana Suka ohodnocen 195 body a dosáhl stříbrné medaile. Slavnostní odpoledne pokračovalo u kamenné vyhlídkové věže nad Kyselkou, kterou nechal koncem 19. století postavit Heinrich Mattoni. Jedna z nejstarších rozhleden v Čechách s úpadkem lázeňství chátrala až do současnosti.

„Rozhledna je v majetku VLS ČR a protože hospodaření vojenských lesů bylo takové, že jsme mohli uvolnit na tuto opravu přibližně 800 tisíc korun, tak jsme se v letošním roce do toho pustili a chtěli jsme to otevřít pro veřejnost při nějaké slavnostní příležitosti,“ prozradil Milan Suk.

Slavnostního aktu přestřižení pásky se spolu s ředitelem divize Karlovy Vary Milanem Sukem zhostila i starostka Doupovského Hradiště Jarmila Bošková a Aleš Labík starosta Kyselky.

„Celá rozhledna má 13m,obvod rozhledny u paty je přibližně 5m, nahoře 4m, průměrná tloušťka zdi je asi metr. Uvnitř je vřetenové schodiště se 60 schody,“ dodal ředitel divize VLS Karlovy Vary

Rozhledna nacházející se v nadmořské výšce 562 metrů se dočkala i nové střechy, na kterou byly umístěny solární panely a zdroj Led osvětlení.Díky tomu je silueta vyhlídkové věže vidět i po setmění. Obnoveno bylo i zdivo a došlo k celkovému statickému zajištění konstrukce. Dostat se k ní je možné z Kyselky a to po turistické značce žluté i červené. Z vrcholku věže se návštěvníkům otevře malebný pohled nejen na údolí,kudy protéká řeka Ohře,ale i na obec Kyselku.

 

Rubriky:  Zprávy
Region:  Karlovarský kraj