Zimoplavci

Členové klubu zimoplavců se v Ostrově na Karlovarsku opět ponořili do ledové koupele jednoho z Boreckých rybníků.

Sobota ráno, teplota vzduchu -13 stupňů, teplota vody mínus 1 stupeň celsia. Jeden z nejmrazivějších dnů nového roku. Symbolicky přesně v 11hodin 11minut vstupuje skupina 12 odvážlivců do rybníka, jehož hladinu ještě v ranních hodinách pokrývala souvislá vrstva zhruba 10 cm širokého ledu. Příprava koupele dala organizátorům pořádně zabrat.

„Trvalo nám to asi půl hodiny, museli jsme dokonce použít i motorovou pilu, jsme to museli vyřezat, zasunout tu kru pod ten další led, dalo nám to fakt hodně práce“, prozradil spoluzakladatel tradice Jiří Rambousek.

Stejně jako v uplynulých letech předcházelo koupání společné zanotování písně proti trudomyslnosti.

„Máme takzvanou zimoplaveckou hymnu, je to písnička z divadla Járy Cimrmana z dobytí Severního pólu, máme přímo svolení od autora písničky Jana Svěráka“,vysvětlil otužilec Miloslav Liška.

Letos se jednalo v pořadí o již 7. ročník ledové koupele.

„Nápad na ostrovskou zimní koupel vzešel na počest pana akademika Běhounka a jeho cesty na severní pól, protože on zemřel v Karlových Varech v roce 71, tak jsme si řekli, že na jeho počest, se půjdem, každou první sobotu v novém roce vykoupat do ostrovských rybníků“, vysvětlil organizátor a zakladatel tradice Jirka Král .

„Tak to nějak začalo, v roce 2010 že jsme poprvé vlezli já a on a jeho přítelkyně, vykoupali jsme se a rozrostlo se to až tady do těch rozměrů“, řekl Jiří Rambousek.

O blahodárných účincích ledové koupele nemůže být pochyb.

„Nikdo z nás zatím nikdy neonemocněl, i když jdeme do toho ledu, třeba do tý koupele nakřáplý, tak nikdo to zatím neodstonal“, konstatoval spoluzakladatel tradice Rambousek.

Pro případy zdravotních komplikací mysleli pořadatelé i na lékařský dozor. Ten dohlížel nejen na zdravotní stav účastníků, ale ošetřoval i drobná poranění.

„Zašla jsem si do sklepa vzala jsem si vzor 80, zasahovali jsme, měli jsme nádhernou odřeninu a všechno proběhlo tak jak mělo“, dodala Monika Fuchs, která zajišťovala zdravotní dozor.

Vzhledem k předešlým ročníkům se v letošním roce vyplatilo přesunutí koupele k rybníku, kde je více místa pro široké obecenstvo, které se každoročně rozrůstá. Lidé  tak měli na otužilce skvělý výhled. Podával se svařáček a s sebou bylo možné odnést i pamětní placku s nápisem v Zimě plav.

Rubriky:  Zprávy
Region:  Ostrov