Zařízení proti sinicím – Velký rybník

Sinice, které znečišťují Velký Rybník, hubí ultrazvukové zařízení. To nasadilo město Hroznětín zhruba před měsícem a už nyní jsou vidět lepší výsledky kvality vody.

Město Hroznětín hledá již čtvrtým rokem způsob čištění rybníka, který by opět umožnil koupání v oblíbené rekreační oblasti. Nakonec se podařilo najít novou technologii, která funguje na bázi nízkorezonančního ultrazvuku.

„Ten projekt běží už asi třetí týden, pontony s těmi sonary jsou namontované a . můžeme říct, že zatím sinice se neobjevily, ale je to  víceméně první takový pilotní pokus pro celou ČR na takhle velký vodní ploše, takže taky sami čekáme, jaký výsledek to bude mít,v podstatě dá se říct, že zatím se ty sinice neobjevují v tom množství, jako se objevovaly třeba už před rokem“ řekl Zdeněk Jánský, místostarosta Hroznětína.

Na hladině Velkého Rybníka jsou umístěny celkem tři sonary. Ty vysílají ultrazvuk, který sinicím poškozuje vzduchové polštářky, bez kterých se nemohou dostat na povrch a uhynou na dně.

„Ten pokus trvá minimálně měsíc od nainstalování těch sonarů s tím, že je to závislý na hloubce vody, to znamená čím je rybník hlubší, tím je ta likvidace sinic rychlejší. Vzhledem k tomu, že tenhle rybník má někde v průměru kolem dvou metrů, tak se první výsledky dají čekat na přelomu června a července“ řekl Zdeněk Jánský, místostarosta Hroznětína.

Celý projekt, který financuje město Hroznětín, vyjde přibližně na 460 tisíc korun ročně. Formou individuální dotace přispěl také Karlovarský kraj, který ze svého rozpočtu na eliminaci sinic vyčlenil 150 tisíc korun. Ve vodní nádrži již v této době hygienici obvykle vyhlašovali zákaz koupání. Nyní vedení radnice očekává, že se rekreanti a návštěvníci budou moci v rybníku koupat po celý rok.

„V tuhle chvíli lidi se koupou, problém to není, jestli se nám podaří  ty sinice opravdu eliminovat. Ta úspěšnost je předpokládaná tak někde 60 až 70 %“ řekl Zdeněk Jánský, místostarosta Hroznětína.

Místostarosta Jánský také ubezpečil, že zařízení nemá vliv na okolní životní prostředí. Ultrazvuková technologie působí pouze na jednotlivé, okem neviditelné buňky sinic a pro ostatní živočichy je neškodná.

Rubriky:  Zprávy
Region:  Hroznětín