Zahradní slavnost v ostrovském Letohrádku

Tradiční Zahradní slavnost se uskutečnila v prostorech ostrovského Letohrádku třetí květnovou neděli. Pro veřejnost bylo uvnitř budovy připraveno celkem osm zastavení.

Prostory Letohrádku v zámeckém parku patřily v sobotu 20. května tradiční akci Zahradní slavnost, která byla zároveň i dnem otevřených dveří pro širokou veřejnost. Úvodního slova se ujala kurátorka Letohrádku Zdeňka Bílková a následovalo vystoupení flétnového souboru Traksletty z ostrovské základní umělecké školy.

Program slavnosti každoročně navazuje na aktuální výstavy. Letos jimi jsou kurátorský projekt Radka Wohlmutha Expozice a výstava Dominika Langa Inventura jednoho Ostrova, umístěna v přízemí.

“ V každé místnosti Expozice je připraven nějaký program, nějaká výtvarná dílna nebo workshop nebo úkoly pro rodiny s dětmi „, vysvětlila kurátorka Letohrádku Ostrov Mgr. et MgA. Zdeňka Bílková.

V galerii předků se děti stylizovaly do historických postav vlastních předků ve fotografické dílně pod vedením Elišky Failové. Zajímavé kresby si bylo možné nakreslit v Čínském salónku s Irenou Hofhans inspirované čínskou kaligrafií.

“ My jsme inspirováni uměním, které je čínské, v podstatě jsou to krajinomalby a doplnili jsme je krajinomalby rostlinkama a bambusami „, řekla  učitelka výtvarné výchovy v ZUŠ Klášterec nad Ohří Irena Hofhans.

V Čínské tradiční technice, která se nazývá tušová malba se obrázek nakreslený tuší rozmývá vodou. Ve ztracené komnatě se mohli přítomní zaposlouchat do tajemných příběhů a legend z ostrovské historie.

“ Následuje relikviář skleněného prince, který připravil Petr Nikl a my jsme se touto instalací inspirovali k takové světelné hře se světlem, stínem a sklem „, řekla Bílková.

V Geo-grafickém kabinetu si návštěvníci všech věkových kategorií vytvořili kartografický šperk s motivem nejen zámeckého parku, ale také Ostrova.

Projít se v uvozovkách březovým hájem, nakreslit zvířátka a pozorovat je kukátkem bylo možné v Loveckém salónku. Na Zahradní slavnost přijel i Dominik Lang jeden z vystavujících umělců v Letohrádku.

“ K vidění tam je na první pohled obrovské množství písku, který posloužil jako takový materiál jako taková jako mapa pro otiskování, takových jako stop, které se tady konkrétně v Galerii udály, díky nalezeným předmětům, které mně posloužily jako matrice pro ty stopy „, doplnil autor výstavy Inventura jednoho Ostrova Dominik Lang.

Výstava Dominika Langa je ve vnitřních prostorech veřejnosti přístupná až do 16. července. Před Letohrádkem byly po celou dobu akce připraveny i stojany s papíry, na které bylo možné malovat různé obrázky.

 

 

 

 

 

 

 

Rubriky:  Kultura Zprávy
Region:  Ostrov