Záchrana kostela v Radošově pokračuje

 Záchranné práce na kostele sv. Václava v Radošově pokračují.

Kostel sv. Václava odkoupilo vedení obecního úřadu v Kyselce za 350 tisíc od občanského sdružení Radošovský most na sklonku roku 2015. Původně gotický farní kostel byl postaven v první polovině 14. století. V rámci průzkumu celého objektu provedeného v letošním roce, byla zjištěna značná míra poškození.

„Jak se udělaly průzkumy, odkryla se vlastně ta střecha, tak jsme zjistili, že ty trámy, trámový konstrukce jsou totálně napadený dřevokazným hmyzem a ta statika byla hodně narušená, takže byla otázka času, kdy by ta věž opravdu se mohla opravdu klidně vyvrátit“, řekl starosta obce Kyselka Aleš Labík.

Předpokládané náklady na rekonstrukci střechy a krovu se vyšplhají na 600 tisíc korun. Opravu bylo nutné zahájit co nejdříve. Potřebné peníze se podle starosty Labíka podařilo zajistit z několika zdrojů. 150 tisíc korun poskytl Karlovarský kraj, 350 tisíc získali od Ministerstva kultury z havarijního programu a zbylých 100 tisíc půjde z obecní kasy. Opravy zahájila zhotovitelská firma na konci léta.

„Teď vlastně mají za sebou sejmutí toho původního krovu, vytřídily se prvky, který se dají ještě použít. Bude následovat teďka částečný zabednění, zaplechování tý věže včetně vsazení makovice a kříže a jakmile tohle bude hotový , tak se věž bude zvedat jeřábem nahoru“, řekl starosta.

Na nový krov bylo použito zhruba 6 kubíků dřeva. Jak prozradil starosta Labík, při demontáži makovice, byl uvnitř nalezen vzkaz. Jednalo se o láhev od piva a v ní uložené dva dopisy psané v roce 1969. Jeden za Římsko katolický úřad v Radošově psaný na stroji a druhý, psaný ručně, pravděpodobně klempířem, který v té době na kostele pracoval. Oba však měli jedno společné a to jakýsi povzdech nad tehdejším režimem z pohledu faráře a obyčejného dělníka. Záchranné práce by na kostele měly probíhat i v příštím roce.

„Rádi bysme pokračovali na lodi, ta střecha na lodi taky je v kritickém stavu, není to zas až tak, jako ta věž, ale zasloužila by si taky opravit“, doplnil starosta obce Kyselka Aleš  Labík.

Obecní úřad již nyní připravuje žádost o další finance z dotačního programu Ministerstva kultury. Ty musí být podány nejpozději do konce ledna 2017. Usazení dokončeného krovu jeřábem na věž kostela, které by mělo podle starosty Labíka proběhnout na konci listopadu, samozřejmě uvidíte v našich zprávách.

Rubriky:  Zprávy
Region:  Karlovarský kraj