Výuka sebeobrany na ZŠ

Na dvou základních školách v Ostrově probíhá v rámci hodin tělesné výchovy výuka sebeobrany.

S nápadem přišla česká asociace karate, která má s podobnými projekty zkušenost i v dalších městech Karlovarského kraje, konkrétně na Sokolovsku a Chebsku.

“ Mně se ta myšlenka zalíbila, tak jsem si svolal ředitele našich tří základních škol a na tý schůzce s panem Pekuniakem jsme si vyslechli jeho metodiku sebeobrany a dva ředitelé, ředitel z Májové školy a školy Masaryka přistoupili na to, že by vyzkoušeli tyto služby „, uvedl starosta města Ostrov Ing. Josef Železný.

“ Nabídka byla na tolik zajímavá, že jsme ji akceptovali, vzhledem k tomu, že míra agresivity mezi dětmi v posledních letech narůstá. Vidíme to jako prostředek zpestření výuky tělesné výchovy a zároveň i prohloubení kompetencí k sebeobraně a k sebepoznání u dětí v základní škole „, vysvětlil ředitel ZŠ Masarykova Mgr. Helmut Harzer.

Výuka probíhá dvakrát měsíčně pod vedením zkušeného instruktora a týká se vybraných ročníků.

“ Primárně mi jde o prevenci. Chci, aby se ty děti vůbec do toho konfliktu nedostaly, takže probíráme spoustu teoretických znalostí, teoretických věcí, aby ty děti se tomu konfliktu naprosto vyhly „, řekl učitel sebeobrany Pavel Kuncl.

Mladší děti se například učí jak si vybírat bezpečně cestu domů z kroužku, ale i popis člověka pro policii. Výuka je vždy přizpůsobena věku a schopnostem dětí.

“ Já samozřejmě nemůžu sedmáky nebo deváťáky učit to samý co učím druháky. Všechny děti jsou schopny se bránit, ale u některých je to trošičku složitějšíů, konstatoval Kuncl.

Starší ročníky se podle instruktora z počátku musí zbavit prvotního ostychu. Pak už lze s nimi pracovat na základních prvcích obrany i podmíněných reflexech. Zkušební výuka bude probíhat do konce letošního školního roku. Jedná se o placenou službu, která přijde na 30 tisíc korun a školy si ji prozatím hradí samy.

“ My bychom v tom projektu velmi rádi pokračovali a navíc ho i rozšířili, ale ta finanční zátěž je relativně velká a rádi bychom na tento projekt dostali podporu od města “ dodal ředitel Harzer.

“ Na konci tohoto školního roku dostanu přesný rozpis a zhodnocení, jak probíhala tato výuka. Pokud se rozhodneme, že budeme pokračovat, tak jsme se domluvili, že bysme druhé pololetí profinancovali my jako město „, doplnil Josef Železný.

Díky tomu by se i v příštím školním roce mohli žáci ostrovských škol naučit jednoduchou a srozumitelnou formou, jak se bezpečně bránit a zbavit se strachu.

Rubriky:  Zprávy
Region:  Ostrov