Výměna řidičských průkazů

Několik set tisíc řidičských průkazů s platností končící v letošním roce musí být ze zákona vyměněno v průběhu roku 2017. Městské a obecní úřady s rozšířenou působností se již nyní připravují na blížící se nápor žadatelů.

V roce 2017 musí být vyměněno více než 800 tisíc řidičáků, které byly vydány v roce 2007. Do současné doby si o výměnu podle Ministerstva dopravy zažádalo pouze 30% řidičů. Držitelé těchto oprávnění k řízení motorového vozidla by si měly pečlivě zkontrolovat datum ukončení platnosti průkazů a zařídit si včasnou výměnu, aby se vyhnuly dlouhým frontám na úřadech.

“ Ta doba platnosti je uvedená na tom řidičském průkazu, pakliže se blíží konec platnosti, tak jsou povinni nás navštívit, požádat si o vydání nového řidičského průkazu“, uvedl  vedoucí odboru dopravně správního Ladislav Jiskra.

Největšímu počtu řidičských průkazů skončí platnost během března, října a listopadu letošního roku. Výměnu oprávnění k řízení motorového vozidla lze provést až tři měsíce před jeho skončením a je zdarma.

„Stačí s sebou přinést ten současný řidičský průkaz, doklad totožnosti a jednu průkazovou fotografii a řidiči jdou na místní úřad té obce s rozšířenou působností, kde mají trvalé bydliště“, vysvětlil tiskový mluvčí  Ministerstva dopravy ČR Mgr. Tomáš Neřold, M.A.

Lhůta pro vydání nového řidičáku je zhruba 20 dní. Pokud jej řidiči potřebují vyměnit rychleji, úřady to zvládnou již do pěti dnů. V tom případě žadatel zaplatí správní poplatek 500 korun za urychlení.

Platné oprávnění mohou řidiči používat k řízení motorového vozidla do té doby, než si na úřadě vyzvednou nový. Jinak je to u propadlých průkazů.

“ Co se týká jízdy s neplatným řidičským průkazem, tak policie může uložit pokutu do 2 500 korun, jelikož se jedná vlastně o skutek, kdy řidič nevlastní platný řidičský průkaz“, doplnil Ladislav Jiskra.

Dosud největší výměna řidičských průkazů proběhla v letech 2010–2013, kdy musela být postupně vyměněna všechna oprávnění vydaná v období leden 1994 až duben 2004. Důvodem bylo zavedení jednotného evropského formátu řidičských průkazů.

 

Rubriky:  Zprávy
Region:  Ostrov