Výměna řidičských průkazů

Do konce letošního roku zbývá vyměnit ještě 326 tisíc řidičských průkazů. Spadají sem řidiči, kteří si propadlý doklad ještě nevyměnili i ti, kterým platnost řidičského průkazu končí během listopadu a prosince.

O výměnu končících řidičských průkazů si od začátku roku požádalo 439 tisíc řidičů, kterých se povinná výměna týkala. I přesto zbývá ještě přes dvě stě tisíc řidičů, kteří si propadlý průkaz nevyměnili a zhruba dalším 100 tisícům skončí platnost průkazu v průběhu posledních dvou měsíců roku 2017. Pro nový doklad si k začátku listopadu přišlo jen 57% motoristů z celkového počtu 765 tisíc. Rok 2007 byl z hlediska počtu vydaných řidičáků tím nejvytíženějším v historii.

“ Co se týká roku 2007, tak v tuto dobu jsme zaznamenali zvýšený počet o vydání řidičských průkazů, v současné chvíli uplynula 10 letá lhůta platnosti řidičských průkazů, takže jsme zaznamenali vyšší nárůst, co se týká žádosti o vydání řidičských průkazů,  v současné chvíli těch řidičských průkazů zbývá vydat ještě 650 „, zhodnotil vedoucí odboru dopravně správního Ladislav Jiskra.

O bezplatnou výměnu řidičského průkazu je možné požádat už tři měsíce před vypršením platnosti.  Lhůta pro vydání dokladu je 20 dnů. V případě, že řidičák již propadl, lze o výměnu požádat i zpětně. I v takovém případě je výměna ve standardní lhůtě zdarma.

“ Pokud si nezažádají o doklad včas tak se vystavují samozřejmě sankcím od policie, kde jim policie může uložit až 2 a půl tisíce korun pokuty, vystavují se dalším problémům, pokud by byly stavěny bezpečnostními orgány v rámci evropské unie třeba v Německu, tak tam ty sankce jsou samozřejmě o hodně horší a vyšší „, vysvětlil Jiskra.

K vydání nového řidičského průkazu stačí přijít s platným průkazem totožnosti na příslušný úřad obce s rozšířenou působností, podle místa trvalého bydliště řidiče a donést jednu průkazovou fotografii a současný řidičák. Do konce letošního roku už nezbývá na výměnu moc času, měsíc prosinec bývá z pohledu pracovníků odboru dost problematický. Zažádat si lze i o vydání řidičského průkazu ve zkrácené lhůtě 5 pracovních dní, ovšem zde zákon předepisuje správní poplatek ve výši 500,- Kč.

 

Rubriky:  Zprávy