Výlov rybníku

Výlov chovného rybníku proběhl v první polovině dubna v odpočinkové zóně Boreckých rybníků.

Výlov dopadl podle slov hospodáře rybářského svazu vzhledem k tomu, že nebyly přes zimu žádné velké úhyny nad očekávání dobře. Slovilo se 1000 kg kapra, 300 kg amura, 2 velcí sumci a bílé ryby, tedy plotice perlín.

„Ryby po výlovu se roztřídí podle druhu a velikosti a byly převezeny ty menší na další chov a ty větší šly do revírů jako je Velký rybník, pískovna Jakubov a propadlina Ruprechtov, kam se převez kapr a Amur plus ty dva sumci“ sdělil Lumír Pála – hospodář Český rybářský svaz MO Ostrov.

Péče o ryby probíhá prakticky po celý rok. Nejprve rybáři nakoupí embrya, což jsou rybky o velikosti zhruba 8 milimetrů.

„Za jeden rok ten kapřík vyroste na tu velikost těch 10 cm, druhý rok vyroste na těch 30, když je dobře krmenej, dobře je nahnojeno a navápníno, no ty třetiroční nebo ten kapr který má stáří 3 roky končí v revírech tak, aby si mohli rybáři zachytat“ uvedl Lumír Pála – hospodář Český rybářský svaz MO Ostrov.

Chov ryb může nepříznivě ovlivnit několik faktorů, ať už se jedná o kormorány, vydry, volavky anebo pytláky, ti naštěstí u nás v Ostrově už prakticky nejsou.

„V neposlední řadě je to sucho a horko, protože minulý rok jsme měli veliké problémy s udržením prostě ryb vůbec při životě, kdy se muselo i zastavit krmení ryb zhruba na 14 dní a zvýšit se hladina v rybnících tak, aby ty ryby aspoň přečkaly ty obrovské teploty, kdy v rybníku dosahovala teplota vody 27 stupňů a nastával kyslíkový deficit takzvaný“ dodal Lumír Pála – hospodář Český rybářský svaz MO Ostrov.

Na celé soustavě rybníků chovají rybáři široké spektrum ryb, prioritou je kapr, dalším druhem je lín a také candát a plotice perlín. Rybářský svaz není výdělečnou ani podnikající organizací, výlovy přijdou prakticky jen na náklady na dopravu a drobné pohoštění. Za kapra, kterého rybáři dají do revíru dostanou v letošním roce 52 korun za kus, což je při srovnání s cenami kaprů na Vánoce, přinejmenším zarážející.

Rubriky:  Zprávy
Region:  Ostrov