Výletní stezka Ostrov – Jáchymov

Výletní stezka Ostrov – Jáchymov je místem, kam lidé vyrážejí za odpočinkem i aktivním pohybem. Poslední zářijový týden došlo na jednom z nejhezčích úseků k razantnímu vykácení stromů.

Stezka začíná v Jáchymově nad lesní kavárnou, odkud se pokračuje k odvodňovací štole až do Horního Žďáru. Hrstka dobrovolníků se pod vedením organizátora projektu výletní stezky Vladimíra Kříže, podílí na tom, aby byla příjemným odpočinkovým místem.

“ Opravujeme stezku, už tři roky, první rok byl takovej, abysme jí zprůchodnili, druhým rokem jsme udělali informační tabule a letos jsme začli instalovat lavičky na stezce na původní kamenný nohy „, sdělil organizátor projektu Výletní stezka Ostrov – Jáchymov Vladimír Kříž.

Ze začátku bylo nutné celou stezku prořezat a zpřístupnit neprůchozí místa, tak aby ji mohly využívat i maminky s kočárky. Stezka vyžaduje pravidelnou údržbu od hrabání listí, přes průřez dřevin až po odklizení popadaných stromů po zimním období.

“ Bohužel před týdnem jsem dostal první fotky, že došlo k těžbě tady na stezce, bylo to nejhezčí místo, kde bylo takový krásný zákoutí a je to komplet vykácený, což mě teda jako psychicky hodně sundalo „, řekl Vladimír Kříž.

Pobouřena byla i veřejnost. I z toho důvodu bylo nutné zjistit, kdo za vykácením stojí. Les v uvedených místech, patří městu Ostrov, které má ve svém vlastnictví celkem  233 ha lesů.

“ V lesích se hospodaří na základě platnýho lesního hospodářskýho plánu a kromě jiného v tom plánu je stanoveno, i které porosty budou vykáceny. Zde došlo v tomto případě o vykácení 140letého přestárlého porostu a na jeho místě se následně vysází novej les „, vysvětlil pracovník Odboru životního prostředí Ralph Erlebach.

Dřevo bude podle slov pana Erlebacha dále využito na výrobu věcí potřebných k běžnému životu od papíru, nábytku až po zátop. Ze zákona musí být vzniklá paseka zalesněna do dvou let od vykácení. Vysázeny zde podle hospodářského plánu nové stromy, s největší pravděpodobností půjde o buk a smrk. Stezka jako taková naštěstí poškozena nebyla a dalším výletům tedy nic nestojí v cestě.

Rubriky:  Zprávy
Region:  Jáchymov Ostrov