Volby 2017 – platné doklady

Vydání dokladů ve zrychlené lhůtě není pro odbor dopravně správní žádnou novinkou. Služba je ale častěji využívána ve spojení s blížícími se volbami.

Na odboru dopravně správním si lze vyřídit veškeré doklady týkající se agendy dopravních vozidel, ale i řidičské průkazy, cestovních doklady a občanské průkazy. Ve zrychlené lhůtě si je možné pořídit cestovní pas i občanský průkaz. V jejich vydání je ale značný rozdíl.

“ U těch cestovních dokladů je tam ve zkrácené lhůtě, která činí 5 dní, správní poplatek 4 tisíce korun 3:32:21 ta platnost toho cestovního dokladu je 10 let tzn. stejná jako u dokladu vyhotovený v normální lhůtě za 600,- Kč správního poplatku „, řekl vedoucí Odboru dopravně správního Ladislav Jiskra.

Vydání cestovního pasu ve zrychlené lhůtě, není podle slov vedoucího odboru využíváno ve spojitosti s volbami, ale spíše při zjištění neplatnosti cestovního dokladu u cestování mimo Evropskou unii nebo za dovolenou do cizích krajin.

“ U těch občanských průkazů tam se jedná více méně o výjimky u těch subjektů, kterým končí platnost občanských průkazů před dnem voleb a v současné chvíli by se nestihl vyhotovit nový občanský průkaz „, sdělil Ladislav Jiskra.

U voleb, konkrétně u volební komise, se totiž lze prokázat pouze dvěma platnými doklady a to cestovním pasem a občanským průkazem. Nezřídka se stává, že lidé nejsou majiteli cestovního pasu a občanský průkaz zkrátka nemohou najít. To je situace, kdy také lze využít vydání občanky ve zkrácené lhůtě a k volbám jít.

“ Samozřejmě odvolit může, nicméně jeho první návštěva musí být situována sem na pracoviště občanských průkazů, kde jsme schopni vyhotovit tento náhradní občanský průkaz „, uvedl Ladislav Jiskra.

Náhradní občanský průkaz má omezenou platnost na 30 dní. K jeho vyhotovení je nutné předložit dvě průkazové fotografie a například rodný list, pro určení totožnosti.

“ Samozřejmě v oba dva dny voleb držíme službu právě z těchto důvodů, aby ti lidé, kteří nějakým způsobem pozbyli nebo nemůžou najít svůj doklad o totožnosti, mohli řádně odvolit „, dodal vedoucí Odboru dopravně správního Ladislav Jiskra.

Pracovníky odboru je možné kvůli vyhotovení náhradního občanského průkazu víceméně na počkání navštívit v pátek 20. října od 14 do 22 hodin a v sobotu 21. října od 7 do 13:30.

Rubriky:  Zprávy
Region:  Ostrov