Vítání jara – Horní hrad

Na Horním hradě o víkendu vyháněli zimu. Tradiční vítání jara, které zahájilo novou sezonu, proběhlo za hojné účasti návštěvníků.

K loučení se se zimou z Hornohradského údolí i z Krušných hor místním jako vždy pomáhá vynášení Morany, kterou nazdobí a poté posílají potokem pryč.

„Dneska tady právě hostíme naši úvodní kulturní akci, a to je vítání jara. Je tradiční už po mnoho let a vždycky při ní vynášíme Moranu jako symbol zimy, abychom se dostali a odpíchli do té nové jarní sezony letní. Letos nám tedy opravdu přeje štěstí, je krásné počasí, nádherná teplota i hojná účast“ uvedl Pavel Palacký, majitel hradu.

Pro malé i velké návštěvníky byl připraven bohatý program. Ochotníci zahráli divadlo, nechyběly dětské tvořivé dílny ani soutěže a hry.

„Děti splní hry, dostanou stužky, dostanou říkanku a potom jdeme spolu vyhnat zimu dolů do potoka, máme tady pět her, je to hradní a jarní tématika, takže děti si hrají na rytíře, hrají si na rybáře, hledají poklady v jeskyni“ řekla Barbora Levocová, spolupořadatelka.

Kromě tradičních rituálů vítání jara se příchozí mohli těšit také na šermířské vystoupení dvorní gardy v podání skupiny Mortis ze Sokolova, které k atmosféře Horního hradu jednoznačně patří.

Zahajovací akcí to však na Haunštejně nekončí. Spousta dalších akcí čeká na návštěvníky už v tomto měsíci.

„Nejbližší další akce, za týden 6. je noční prohlídka s Viktorem Braunreiterem od 7 hodin, vyhlášena už dvanáctý rok. Letos zatím máme jen čtyři v plánu, takže doporučuji nepromeškat a o dva týdny později velikonoční sobotu, tak pořádáme den sokolnictví a lovectví. Vyhlášená akce, 15. ročník. Sejde se tady spousta sokolníků, spousta dravých ptáků a sov,  a závěr měsíce okoření pálení čarodějnic, 27. dubna od 10 ráno do 10 večer“ doplnil Pavel Palacký, majitel hradu.

Rubriky:  Zprávy
Region:  Ostrov