Velocipedisté

Celorepublikové setkání historických velocipedistických spolků a se uskutečnilo v sobotu 13. října v Ostrově.

Velocipedisté v dobových oděvech se sešli ve dvoraně Ostrovského zámku, kde je čekalo slavnostní přivítání a zahájení setkání.

„Dnešní den tady organizujeme celorepublikové setkání velocipedistických spolků, přijeli nám kolegové z celých Čech, Moravy a dokonce i tady z blízkého Oberwiesenthalu, dokonce zavítal i prezident mezinárodní velocipedistické organizace pan Braern Rosen… z Dánska mezi nás a ten se s námi tady projede i po městě Ostrově “ sdělil David Štěpánek, předseda Spolku podkrušnohorských velocipedistů.

Velocipedisté se se svými historickými koly zúčastnili spanilé jízdy městem, kterou zakončili cykloreji na Mírovém náměstí. Poté se přesunuli do Kyselky, kde na ně čekala prohlídka bývalých lázní Kyselka a Mattoniho muzea, načež se vrátili zpět do Ostrova.

V rámci sobotního programu proběhlo také slavnostní předávání vlajky a předsednictví, které pro letošní rok patřilo místnímu Spolku podkrušnohorských velocipedistů. To od nich tentokrát převzali velocipedisté z Plzně. Celá akce se uskutečnila pod záštitou města Ostrov a Obnovené české ústřední jednoty velocipedistů, která zastřešuje spolky z celé republiky.

Tato jednota velocipedistů byla založena koncem 19. století, ještě za doby Rakouska Uherska, prakticky pokračovala až do 2. světové války, ale po 2. světové válce už nebylo pod tímto názvem obnovena a k obnovení došlo prakticky až před pár lety, proto jsme obnovená jednota, kam se přihlásila prostě většina spolků, které doposud nebyly organizované“ David Štěpánek, předseda Spolku podkrušnohorských velocipedistů.

Ostrovští fanoušci historických kol se schází už od roku 2002, a od té doby pravidelně vyjíždí do okolí. Spolek podkrušnohorských velocipedistů má přibližně 12 členů.

Rubriky:  Zprávy
Region:  Ostrov