Velikonoční Jarmark v Jáchymově

Přivolávání jara v podání dětí z mateřinky, pletení pomlázek nebo tvořivé dílny a mnoho dalšího, taková byla druhá březnová sobota v Jáchymově.

Prostory jáchymovské radnice patřily v sobotu 10. března tradičnímu Velikonočnímu jarmarku, který se zde koná pravidelně tři týdny před Velikonocemi. Letos jej již po několikáté pořádalo město Jáchymov spolu s Kulturní komisí. Akci odstartovaly děti z místní mateřinky s hudebním a tanečním vystoupením, které má přivolat jaro.

Po skvělém vystoupení byly děti sladce odměněny. Letošní ročník Jarmarku byl proti předešlým rokům rozmanitější a rozsáhlejší.

“ Je tady spousta prodejců, spousta vystavovatelů, už i účasti občanů s malými dětmi, se to stalo krásnou tradicí.  Zkrátka všechno to bylo směrováno na Velikonoce „, vysvětlila lékařka a předsedkyně Kulturní komise v Jáchymově MUDr. Hana Hornátová.

Dekorativních věci tu bylo nepřeberné množství. Na jarmark zavítal i pletař pomlázek František Janda. Podle jeho slov je na kvalitní a pořádnou pomlázku dobré použít vrbové proutí a také správný počet proutků, aby se dílo podařilo.

“ Tak nejmíň čtyři na základ, pak máte na ten košík jich potřebujete pět no a jednu na omotání, nejlíp se to dělá z těch osmi, že si ty barvy hezky srovnáte“, prozradil pletař pomlázek František Janda.

Jak nám prozradil pan Janda, běžně jich každý rok vyrábí 120 kusů, které následně rozdá svým známým. Jednou se mu podařilo uplést i 160 pomlázek. Připraveny byly i tvořivé dílny, které dětem zpestřily odpoledne.

Vyrobit si mohly velikonoční dekoraci v podobě zajíčků z papírových tácků, vybarvit si dřevěné závěsné ozdobičky, vytvořit zajímavé obrázky z písku a další. Vše si pak mohly i odnést domů.

Rubriky:  Kultura Zprávy
Region:  Jáchymov