Třídění odpadu v Ostrově

Ke zlepšení v třídění odpadů v celém katastru města a jeho přilehlém okolí se město stále snaží obyvatele motivovat různými způsoby.

V území města a jeho přilehlém okolí se v současné době nachází celkem 114 sběrných míst. Skládají se z nádob na plast, sklo a papír. Na některých místech jsou ještě přidávány nádoby na kovy, textil a elektroodpad. Díky tomu se za poslední roky zvyšuje počet vytříděného odpadu z domácností.

“ Město Ostrov třídí, patří mezi lepší města, která třídí. Dokonce jsme vlastně vzorem pro některé obce i ve zpracování určitých údajů , které si od nás převzalo Ministerstvo životního prostředí „, uvedla pracovnice odboru majetkové správy Bc. Petra Niederhafnerová.

Stále je, ale podle Petry Niederhafnerové co zlepšovat. Mezi komunálním odpadem se pořád objevují například plasty, které tam nepatří. Pomalu, ale jistě se lepšíme také ve třídění skla. Občas lidé tápou a přesně neví, zda je možné sklenice například od zavařenin vyhazovat do nádob na sklo společně i s víčky.

“ V Ostrově máme nádoby na kovový odpad, čili ty ta víčka se dají hodit do nádob  na kovy, což jsou stříbrné iglů, máme jich po městě 11, ale lze je nechat i na té sklenici, protože ty sklárny si s tím poradí, oni mají magnety, které vlastně vytahují ta víčka dál a to sklo si dokáží vyčistit „, vysvětlila Niederhafnerová.

Ostrov se pravidelně každý rok zapojuje do soutěže Odpadový Oskar. Ta je určena městům, která mají produkci směsných komunálních odpadů pod 150 kg za rok na jednoho obyvatele. Bohužel proti roku 2016, kdy město obsadilo první příčku a získalo ocenění, si v roce 2017 pohoršilo.

“ V loňském roce jsme obdrželi cenu v E Lize elektroodpadů druhé místo, tam jsme standardně na těch špičkách. Co se týká Odpadového Oskara tam jsme si právě tím zhoršeným tříděním pohoršili, už nejsme na těch špičkách jako dříve „, řekla Petra Niederhafnerová.

Ke zlepšení třídění odpadů produkovaných z domácností nabízí městský úřad již druhým rokem obyvatelům města plastové tašky.

“ Pro motivaci kromě toho, že děláme nějakou osvětu, tak stále rozdáváme občanům zdarma tašky na tříděný odpad. Takže máme vždycky sadu tašek na papír, plast a sklo, jsou umělé, omyvatelné a jsou velikosti buďto 20L nebo 40L „, dodala Bc. Petra Niederhafnerová.

Tašky v barevném provedení jsou bytelné a lidem v domácnosti vydrží poměrně dlouho. Případní zájemci se mohou obrátit na pracovnici odboru majetkové správy Petru Niederhafnerovou. V současné době mají pro obyvatele připraveno cirka tisíc sad ve velkém i malém provedení.

 

Rubriky:  Zprávy
Region:  Ostrov