Střet se zvěří

Pod koly aut ročně zahynou stovky tisíc kusů lesní zvěře. Zvýšené riziko dopravních nehod při srážce se zvěří strmě stoupá nejen na jaře, ale i v podzimních měsících.

Ke srážce se zvířetem může dojít v kteroukoli denní dobu, nejčastěji však za svítání a za soumraku. Nejvíce autonehod evidují policisté také v období páření vysoké zvěře, tedy od října až do prosince. Ročně doplácí na střet s vozidlem zejména populace zajíců, na velkém počtu nehod se podílejí i srnky, lišky, divoká prasata či jeleni. Obezřetní by měli být řidiči především v místech, kde lesní zvěř přechází vozovku nejen při cestě za potravou.

„Řidiči můžou střetnout vysokou zvěř zejména u polí, v lese, když projíždějí lesem nebo když projíždějí malými vesnicemi,“ uvedla mluvčí PČR Karlovarského kraje nprap.Kateřina Krejčí.

Při srážce osobního automobilu s divokým zvířetem působí na vozidlo těžko představitelné síly. Například při čelním nárazu v 60 km/h působí urostlý jelen na vozidlo silou, kterou lze přirovnat k hmotnosti dospělého slona, přibližně tedy 5 tun. I takové kolizi se dá v některých případech předejít dodržováním pravidel silničního provozu.

„Prevencí vzniku střetu se zvěří je zejména snížit rychlost v místech, kde se zvěř může vyskytovat a být obezřetní, sledovat silnici, ale sledovat i okolí silnice a v případě, že uvidí zvěř, tak zpomalit, vypnout dálková světla a být připraveni i na to, že jedno zvíře tam nemusí být samo, většinou se vyskytují ve skupinkách,“ upozornila mluvčí policie.

Odborníci doporučují také zatroubit a pokusit se zvířata vyplašit. Podle policejních statistik, bylo za první pololetí roku 2016 evidováno  zhruba 280 dopravních nehod, stejně jako v roce 2015. Škody na vozidlech při kolizích dosahují až desítek tisíc korun. V horších případech může dojít při střetu se zvěří i k těžkým úrazům či smrti osob ve vozidle.

 

Rubriky:  Krimi Zprávy
Region:  Ostrov