Smuteční síň – kostel sv. Jakuba

Kostel svatého Jakuba bude sloužit jako smuteční síň. Pozůstalí tak nebudou muset za posledním rozloučením se svými blízkými a známými nikam cestovat.

Hřbitovní kostel sv. Jakuba Většího je nejstarší stavební památkou v Ostrově. Město Ostrov jej zdarma získalo do svého majetku od Římskokatolické církve před osmnácti lety v roce 2001.

„Celou tu dobu ho připravujeme k tomu co se snad teďka už povede, chceme z toho udělat smuteční síň pro občany města a okolí“ sdělil Ing. Marek Poledníček – místostarosta města Ostrova.

Od roku 2001 v kostele proběhl archeologický průzkum a dlouhá řada oprav. K nejzajímavějším patří odhalení a restaurování fresek, které připomínají původní určení kostela. V současné chvíli chybí kostel už jen dovybavit nezbytnou technikou a zařízením, aby mohl být jako smuteční síň využíván.

„V první řadě chybí oltářní obraz, takže my jsme ve spolupráci s diecézí Plzeň vytipovali vhodný obraz svatého Jakuba Většího, který by se do tohoto prostoru hodil, takže máme vytipováno a probíhá proces kopírování, produkce, dále pak už vybavení interiéru, ať je to katafalk, koberce, závěsy, ozvučení a ještě svícny a další drobnosti, takže to jsou věci které jsou všechny objednány, připraveny“ doplnil Ing. Marek Poledníček – místostarosta města Ostrova.

Podle slov místostarosty by se kostel svatého Jakuba jako pohřební síň mohl v nabídce pohřebních služeb objevit již v průběhu měsíce května.

„Hlavním důvodem bylo jednak využít kostel svatého Jakuba, aby nebyl zavřený,  aby prostě měl využití a samozřejmě potom jsme si přáli poskytnout obyvatelům města a okolí důstojné místo, kde se mohou rozloučit se svými blízkými vlastně nechceme někomu konkurovat, ale chceme umožnit aby pozůstalí, rodina nemuseli cestovat do okolí, ale zejména aby známí mohli přijít taky se rozloučit“ dodal Ing. Marek Poledníček – místostarosta města Ostrova.

Doposud probíhaly pohřby v Ostrově v Kostele Svatého Michaela v počtu zhruba čtyř maximálně šesti v měsíci.

„Což vypadá jako že to není dramatický množství, ale tu farnost to docela zatěžuje, takže je celkem logický, že  určíme ten náš kostel svatého Jakuba a bude sloužit on jako smuteční síň“ uvedl Ing. Marek Poledníček – místostarosta města Ostrova.

Zřízení smuteční síně přijde město na částku pohybující se kolem 100 tisíc korun. Cena za využití kostela bude podle slov Marka Poledníčka výhodná.

Rubriky:  Zprávy
Region:  Ostrov