Slavnostní rozsvěcení vánočních stromů v Jáchymově a v Hroznětíně

Vánoční stromy v Jáchymově a v Hroznětíně se letos rozzářily ještě před první adventní nedělí a to v pátek 25. listopadu.

Koledy a vůně svařáku, to vše patří k tradičním vánočním zvykům. V Jáchymově slavnostně zahájili advent trochu s předstihem a to v pátek 25. listopadu. U kostela sv. Jáchyma tak v 16:00 odstartoval bohatý doprovodný program. Na pódiu vystoupily a zazpívaly děti z místní mateřské a základní školy.

Vánoční atmosféru dokreslovalo mrazivé počasí. Zahřát se všichni přítomní mohli nejen teplým čajem, ale i svařákem. Po 17. hodině na řadu přišlo samotné rozsvícení nazdobeného stromku. Slavnostního aktu se v letošním roce ujal anděl, který přiletěl z věže radnice.

„Strom je z vlastní produkce, z jáchymovských lesů a byl 14m vysoký. Si myslím, že se tady lidi prostě hezky pobavily a já bych jim samozřejmě chtěl popřát krásný adventní týdny, samozřejmě krásné vánoční svátky a pevný zdraví a mnoho štěstí v novém roce“, řekl starosta města Jáchymov Ing. Bronislav Grulich.

Zábava na jáchymovském náměstí pokračovala až do večerních hodin. První advent oslavili i v Hroznětíně, kde rozsvícení vánočního stromu naplánovali též na páteční podvečer. Hudebně doprovodný program slavnostního dne odstartoval v 16:00 hodin v místním kostele sv. Petra a Pavla.

„My jsme vloni měli problém s počasím, což nás hodně mrzelo, že potom lidi byly promrzlý, takže jsme vlastně požádali římskokatolickou církev, aby nám k tomuto slavnostnímu dni poskytla prostory v kostele“, uvedl starosta města Hroznětín Martin Maleček.

Nadcházející advent tak v kostele podkreslily tóny písní nejen dětí z hroznětínské základní školy, ale i ostrovského sboru Orbis Pictus. Se svou show do Hroznětína zavítalo i letos ohnivé divadlo Ignis pod vedením Elišky Failové. Vyvrcholením slavnostního večera bylo rozsvícení vánočního stromečku.

„Stromeček je přivezen z osady Ruprechtov, byl darován soukromým subjektem a vysoký je podle mě tak něco kolem 8 metrů. Bych byl rád, kdyby se lidi trochu pozastavily v tuto dobu, zklidnily se, popovídaly si se svými sousedy. Věřím, že svátky proběhnou všechny v klidu a dočkáme se všichni šťastného nového roku“, doplnil starosta Maleček.

Během celého večera nechyběly na malém náměstí ani vánoční trhy obohacené o tradiční produkty jako jsou svícny, vánoční jmelí a podobně.

Rubriky:  Zprávy