Slavnostní otevření ZZS Ostrov

První dokončenou stavbou areálu integrovaného záchranného systému na Jáchymovské ulici je stanice zdravotnické záchranné služby.

Slavnostní přestřižení pásky proběhlo ve středu 29. března za účasti všech zúčastněných stran.

“ Já jsem velmi ráda, že dnes tady mohu být při otevření dalšího výjezdového pracoviště ZS tady v KK. Záchranáři, kteří zachraňují lidské životy, tak si zaslouží, aby měli důstojné pracoviště, aby měli garážové stání, aby měli zázemí „, vysvětlila hejtmanka KK Mgr. Jana Vildumetzová.

Finanční náklady na vybudování výjezdového pracoviště si vyžádaly částku 10 a půl milionu korun.

“ Celé to šlo z rozpočtu KK, my jsme měli určitou snahu čerpat i na to finanční prostředky z EU, bohužel ta výzva byla vypsána tak nešťastným způsobem, že nakonec se do toho záchranka přihlásit nemohla“, sdělil krajský radní pro oblast zdravotnictví KK Ing. Jan Bureš.

Přihlásit se mohl KK, ale to už v době, kdy byl vysoutěžen celý projekt a podepsána smlouva, kterou podepsala záchranka.  Z pohledu záchranářů je jednoznačně přesun do Ostrova jako města s rozšířenou působností velkým přínosem především pro jeho obyvatele. Podle slov ředitele záchranky je 70% výjezdové činnosti záchranky situováno právě do našeho města a blízkého okolí.

“ Pro nás je ta základna ještě navíc velmi dobře situovaná na kraji města a zároveň na výpadovce směrem na hory, kde zasahujeme také, ale na druhou stranu ve spolupráci s horskou službou a tam ty dojezdové časy vnímáme jako dostatečné a jsou dobré kolem 10 minut“, řekl ředitel ZS KK MUDr. Roman Sýkora Ph.D.

Fungovat v Ostrově bude výjezdová skupina záchranářů složená vždy ze záchranáře a řidiče záchranáře, která vyráží k zásahům ve velké sanitce.

„A potom je tady malé auto tzv. v tom Rendez- vous systému, setkávacím systému, ve kterém je lékař, který má řidiče záchranáře podle toho jak je výjezd indikovanej nebo jak je těžkej tak oni pošlou z dispečinku buď jenom samotné záchranáře anebo toho záchranáře s lékařem“, prozradil ředitel ZS KK MUDr. Roman Sýkora Ph.D.

Poslán může být i lékař sám a to v případě, že se pacient jen zaléčí a ponechá se doma anebo může jet lékař pomáhat i záchranářům z Nejdku a podobně, kde lékaře nemají či zaskočit za jiného zasahujícího lékaře. To je velká výhoda setkávacího systému, který již v KK funguje přes 5 let. Záchranáři se své vlastní budovy v Ostrově dočkali konečně po 17 letech.

“ Jsme šťastný za to, že jsme konečně ve svým, že je to naše tak jak jsem říkala, chtěla bych poděkovat tomu svýmu týmu lidí, že to vydrželi všechno“, konstatovala vedoucí stanice ZZS Věra Vaněčková.

“ Záchranka tady dneska má do vínku i docela slušné parkoviště, veřejné osvětlení a část obslužné komunikace, kterou můžou pro ten svůj výjezd využívat“, doplnil starosta města Ostrov Bc. Pavel Čekan.

Další budovy, které zde v nejbližší době podle plánů vyrostou, jsou stanice městské policie a sboru dobrovolných hasičů Ostrov. Následovat je bude budova Hasičského záchranného sboru KK.

Rubriky:  Zprávy
Region:  Ostrov