Rozšiřování optické sítě KT v Ostrově

V současné době dochází na síti televizních kabelových rozvodů v Ostrově k dost zásadním změnám souvisejícím s rozšiřováním optické sítě po městě.

Změnám předcházelo přibližně před dvěma lety připojení hlavní stanice  na optickou páteřní síť v České republice. Rozšiřování optické sítě ve městě je velice investičně náročný krok pro město jako majitele sítě. V rámci akcí jako například teplofikace, při výkopech veřejného osvětlení či rekonstrukcích vnitrobloků se na tento vývoj již dopředu pamatovalo a některé lokality tak již byly dopředu zatrubkovány pro vedení optických kabelů. Aktuálně se mění rozvody tepla na 11. etapě a i tady se jednotlivé domy mezi sebou protrubkují.

“ Kabelová tv Ostrov v současné době technicky musí pokročit kupředu jak z hlediska šíření obsahu televizního vysílání, tak z hlediska konektivity k internetu. Důvod je prostý v současné době stále narůstá objem přenášených dat u tv vysílání to znamená zvyšování kvality obsahu stále větší HD a lepší HD, připravuje se 4K u internetového připojení to samozřejmě znamená vyšší nároky účastníků na rychlost a kvalitu připojení „, vysvětlil hlavní technik TKR Ing. Jan Lichtenberg.

V rámci města je optickou sítí již pokryta 13. etapa, tedy část Ostrova mezi Hlavní a Lidickou ulicí.  Ta byla z hlediska kvality tv vysílání i množství připojení účastníků k internetu a rychlosti připojení tou nejkritičtější. Pro uživatele v dané oblasti se technicky nic nezměnilo, vzrostla pouze kvalita vlastního připojení a tv signálu.

“ Už při tom tahání té optiky se počítalo nejenom s tím, že připojíme nějaký malý uzel, ale ta technologie už se instaluje tak aby, bylo v budoucnu velice snadno i v rámci té třinácté etapy i to dále rozsekat, rozúsekovat tak, aby kvalita služby dále narůstala „, řekl Lichtenberg.

Další logickou etapou vývoje totiž bude natahování optického vlákna do domu popřípadě až do bytu. Tato etapa není příliš vzdálena, protože nároky na množství a objem přenášených dat ve všech směrech narůstají poslední roky neuvěřitelným tempem. V současné době se optické připojení řeší v severovýchodní části města od Hlavní ulice směrem na sever a na východ směrem ke koupališti. Zhruba ke konci prázdnin bude lokalita natolik posílena, aby dosáhla technicky použitelných standardů.

“ Dále se připravuje lokalita na západ to znamená směrem na Staré město a i na sever to znamená do té papouškárny do toho staršího sídliště, kde opět množství účastníků a požadavky na rychlost již převyšují možnosti současné sítě TKR „, dodal hlavní technik TKR Ing. Jan Lichtenberg.

Vzhledem k tomu, že město Ostrov jako majitel, je ochotno do optické sítě investovat, počítá se s pokrytím téměř celého města do zhruba dvou let.

Rubriky:  Zprávy
Region:  Ostrov