Řidičské průkazy

Od 1. července již lidé při podávání žádosti o řidičský průkaz nebudou muset přikládat průkazovou fotografii.

Jedná se o zásadní změnu, připravovanou několik let. Doposud musel každý žadatel o řidičský průkaz či digitální tachograf k žádosti přikládat vždy průkazovou fotografii.

“ V prvé řadě ten registr řidičů bude propojen z registrem občanských průkazů a cestovních dokladů, kde primárně budeme čerpat ty fotografie pro řidičské průkazy, takže to vlastně neznamená, že toho občana budeme fotit pokaždé, ale pouze v těch případech, tvrdím si říci, výjimečných případech, kdy ta fotografie v systému není tak si ji opatříme přímo na tom pracovišti“ uvedl Ladislav Jiskra – vedoucí odboru dopravně správního.

Focení žadatele o řidičský průkaz bude podle slov Ladislava Jiskry nutné také v případě, že by se žadatel proti fotografii v systému zásadně změnil například při razantní změně barvy vlasů či nošení brýlí, které by změnilo charakter jeho obličeje. O výměnu řidičského průkazu si je možné požádat už tři měsíce před vypršením jeho platnosti. Lhůty pro vydání zůstávají stejné.

“ Ty lhůty zůstávají stejné, tzn. do 21 pracovních dní, ve zrychlené formě za správní poplatek 500 Kč je to do 5 pracovních dní to všechno zůstává, pouze se mění správní poplatek z 50 Kč na 200 Kč, který se zvyšuje od 1.7. a to pouze v těch případech, kdy se jedná o nějaké změny zapsané v řidičském průkazu, není to v těch chvílích, kdy si měníme ŘP po ukončení jeho platnosti“ řekl Ladislav Jiskra – vedoucí odboru dopravně správního.

V případě, že řidičák již propadl, lze o výměnu požádat i zpětně. Platnost řidičských průkazů zůstává také stejná,10 let. Pouze u držitelů skupin C tzn. pro nákladní automobily a CE, kde je digitální tachograf je platnost kratší a to 5 let.

Rubriky:  Zprávy
Region:  Ostrov