Rekonstruovaný domov pro seniory v Mariánské

Nově otevřený Domov pro seniory v Mariánské nabízí místa seniorům z rekonstruovaného domova Skalka v Chebu, ale i dalším zájemcům z celého kraje.

Domov pro seniory se nachází v areálu Domova pro osoby se zdravotním postižením v Mariánské. Jeho kapacita je 28 lůžek v jednolůžkových pokojích.

„Rekonstrukce jako taková nás vlastně od toho léta stála 1,5 milionu korun, ale hodně peněz sebralo to, že jsme tady měnili okna, udělali jsme tady energetický opatření, aby ten barák měl svojí pohodu a klienti taky“, uvedl ředitel domova Ing. Pavel Novák.

„Jsem hrozně rád, že se podařilo najít právě toto místo, protože pokud se podíváte je zde nádherná příroda. Vybavení vlastně se tvořilo nově, budeme preferovat náš směr, aby vznikaly zejména jednolůžkové pokoje, ale v případě, že přijde například manželský pár, tak budou samozřejmě zařízeny dvoulůžkové pokoje“, vysvětlil náměstek hejtmanky pro oblast sociálních věcí Mgr. Petr Kubis.

Součástí pokojů je i nábytek, který ovšem senioři nemusí využít.

„Mohou si přivézt z domova svůj nábytek, svoje obrázky a vyzdobit si tento pokoj tak, aby to pro ně bylo přirozené prostředí tak jako doma“, prozradila  vedoucí domova pro seniory Gabriela Mairingerová.

Senioři mají ve svém věku fixaci na vlastní věci z domova a jsou rádi, když se jimi mohou obklopovat. Součástí pokojů je také signalizační zařízení. Každý klient při příjmu dostane hodinky. Těmi si po stisknutí tlačítka přivolá pečovatele.

“ Samotné přivolání se nedá vypnout na pečovatelně, ten pracovník přímé péče musí jít na pokoj a tady ho vypnou. Abysme zabránili tomu, že by si ho mohl vypnout dole a vlastně by sem nedošel“, řekla vedoucí domova pro seniory.

Standardně jsou v domově nabízeny i doplňkové služby.

„Máme tady pracovníky v sociálních službách, kteří budou dělat tu přímo obslužnou činnost a máme tady zdravotní personál, zdravotní sestry, které budou dělat ošetřovatelskou péči“, dodal ředitel domova Novák.

Do domova dojíždí i praktický lékař a nasmlouvány jsou zde i služby specialistů a dalších odborníků. Senioři fixovaní na své zvířecí miláčky si do domova mohou po splnění veterinárních podmínek vzít i svá zvířata. Celý domov bude zaplněn nejspíše do konce února.

Rubriky:  Zprávy
Region:  Karlovarský kraj