Ptačí chřipka

Ptačí chřipka, která v těchto dnech sužuje Evropu a rozšířila se i do České republiky, nemá podle posledních informací Státní veterinární správy, žádné evidované ohnisko nákazy v Západních Čechách.

Influenza drůbeže, známá také jako ptačí chřipka je virové onemocnění postihující ptáky. Postihuje jak volně žijící opeřence, tak drůbež jako slepice, krůty, kachny a husy. Virová nákaza vzbuzuje mezi veřejností i chovateli právem obavy.

„Ozývají se, že viděli ptáka a měli například podezření, že je nemocný nebo se radí ohledně svých domácích zvířat, slepic, hus a kachen. Tam vlastně my jim vždycky poskytneme rady jak se mají zachovat“,vysvětlila Hana Šimková z Ostrovského Macíku.

Infikovaná zvířata jsou otupělá,mají načepýřené peří a odmítají se pohybovat. V současné chvíli je zjištěno 5 ohnisek nákaz v České republice. Po jižní Moravě eviduje Státní veterinární správa další ohniska, a to v jihomoravském kraji a ve středních Čechách.

„Státní veterinární správa v karlovarském kraji prozatím neevidují žádná ohniska ptačí chřipky, je však nutné, aby chovatelé dodržovali aspoň to nejzákladnější nutné to zamená, krmení a napájecí vodu mít minimálně pod přístřešky“, upozornila ředitelka odboru KVS SVS pro Karlovarský kraj MVDr. Mária Slepičková, Ph.D.

Při dodržováním pravidel se chovatelé nákazy prozatím v našem regionu obávat nemusí. Pokud lidé ve volné přírodě narazí na uhynulého ptáka, za žádných okolností by s ním neměli manipulovat.

„Prosím občany kdyby nalezli uhynulého vodního ptáka, aby informovali městkou policii, která má už pokyny jak dále postupovat“, uvedl zástupce velitele Městské polocie Ostrov Ladislav Martínek.

Obrátit se je možné i přímo na pracovníky Ostrovského Macíka. Ti jsou navíc připraveni pomoci i chovatelům domácí drůbeže.

„Pokud by jim uhynul jakýkoliv domácí pták a nevěděli by si s ním rady, mohou ho odvézt do městského útulku Bety, kde město zřídilo kafilérní box, kam mohou občané města, ale i okolí odkládat uhynulá domácí zvířata a to včetně hospodářských, právě slepic, kachen a husí“, řekla Hana Šimková.

„Mrazící box má objem 250l a vyváží se podle potřeby, když je naplněn do 24 hodin. Cena za tuhle službu je 20 korun za kilogram plus předepsaný obal. Otevírací doba útulku je každý všední den od 12:00 do 17:00. V sobotu od 9:00 do 13:00 a volat se může na číslo 776 621 251“, dodal pracovník útulku Bety v Ostrově Marek Šinkovič.

Veškeré informace spojené s ptačí chřipkou jsou dostupné na internetových stránkách Státní veterinární správy České republiky.

Rubriky:  Zprávy
Region:  Ostrov