Psí exkrementy ve městě

Odtání sněhu ve městě odkrylo na spoustě míst nevzhledně vyhlížející psí exkrementy, které právem obtěžují občany města. Městská policie se zaměří na pejskaře, kteří po svých miláčcích neuklízí.

Dokud byla sněhová pokrývka dostatečně veliká, nejevil se problém až v takové míře, jak se ukázalo při oblevě. Psí exkrementy nás provázejí, v jakékoli formě, téměř na každém kroku.

“ Největší problém v tom, že je plné město plné vlastně psích exkrementů je v tom, že je pejskaři po svých psech ve větší míře neuklízí. Je to jedno jaká je to věková skupina, jestliže je i někdo z kolemjdoucích upozorní, tamhle jste něco zapomněli tak buďto utečou anebo se na Vás ještě ohradí, co si vůbec dovolujete ho na to upozornit“, konstatovala Bc. Petra Niederhafnerová z odboru správy majetku města.

“ I městská policie zaznamenala problém a vnímáme to, zaměřili jsme se na to do instruktáží, kdy instruujeme strážníky tak, aby tyto občany řešili, nabádáme strážníky, aby neřešili občany domluvou, ale vybírali na místě blokové pokuty“, uvedl zástupce velitele MP Ladislav Martínek.

V loňském roce řešila městská policie celkem 220 přestupků ohledně psů. Jednalo se však většinou o volný pohyb psů nebo odchyty. Za přestupky strážníci vybrali cca 18 tisíc korun na blokových pokutách. Pouze ve dvou případech řešili pejskaře pro neuklizené exkrementy. To se ovšem nyní změní. Neuklizení psích výkalů může přijít hodně draho.

“ Tato osoba může být řešena jak pro porušení obecně závazné vyhlášky, kde je tato povinnost stanovena nebo pro přestupek znečištění veřejného prostranství, kde hrozí bloková pokuta až do 5 tisíc na místě“, řekl Martínek.

Strážníci navíc budou město kontrolovat i prostřednictvím kamerového systému se stálou obsluhou. Nápomocna může být i veřejnost. V době moderních mobilních telefonů je jednoduché majitele psa, který po svém mazlíčkovi neuklidí, natočit a záznam třeba i anonymně předat městské policii. Výmluvy, že psa při vykonání potřeby majitel neviděl, nepomohou. Téměř v celém městě je totiž volný pohyb psů zakázán až na dvě výjimky v lokalitě Na kopci. Nepomůže ani to, že nebylo možné exkrement nikam odhodit.

“ Ve městě Ostrov je asi 460 košů a na 35 z nich je umístěn dokonce i držák na sáčky na psí exkrementy, psí exkrementy v těch sáčcích je možné odhazovat do kteréhokoliv koše“, dodala Petra Niederhafnerová.

V loňském roce město Ostrov rozdalo přibližně 250 tisíc sáčků na psí exkrementy. Doplňovány jsou při každém vývozu košů v pondělí, ve středu a v pátek. Bohužel jsou ve městě lokality, kde běžně lidé celý blok sáčků odcizí pro svou vlastní potřebu. S tímto nešvarem se ale bez pomoci kolemjdoucích nedá bojovat. Sáhnout do svědomí by si měl každý sám.

Rubriky:  Zprávy
Region:  Ostrov