Péče o městské dřeviny

Odbor životního prostředí rozhodl o kácení dřevin ve městě a to v souvislosti s jejich spadem při větrných kalamitách.

Káceny jsou především jehličnany, zejména smrky. Ty jsou mělce kořenící a nevhodné do městské zástavby. Pracovníci firmy, která se o dřeviny stará, se potýkají s negativním postojem veřejnosti na míru kácení.

“Chápu lidi, že si stěžují že kácíme stromy, ale není to z důvodu toho, že by se nám to líbilo nebo že by jsme z toho měli nějaký prospěch . Jedná se opravdu o jejich bezpečí.” Uvedl Daniel Kříž – zaměstnanec firmy.

Při silném větru totiž hrozí riziko poškození majetku či zranění osob. Navíc spadlé nebo nalomené stromy přidělávají práci i jednotce sboru dobrovolných hasičů. Výjezdy se v kalamitních situacích dají počítat i na desítky. Naštěstí mají pokácené stromy a pořezané větve další využití.

“Vzniklý odpad, který vznikne z prořezání se odveze na skládku, tam se to seštěpkuje a dřevo se nařeže na špalky a prodá. Když je to dřevo, jako to bylo třeba pod finančním úřadem, tak z toho uděláme výřezy, které se prodají samozřejmně výhodněji.“ Dodal Daniel Kříž – zaměstnanec firmy.

Dřevo je skladováno v klášterním areálu, odkud si jej může veřejnost zakoupit. Kácení probíhá ve velké míře z plošiny aby nedošlo k poškození majetku nebo ke škodě na inženýrských sítích. Nejvíce smrků firma pokácela za finančním úřadem, jednalo se o zhruba třicet jehličnanů. V uvedených místech se následně uskuteční rozsáhlá náhradní výsadba keřů a stromů vhodných do města. Další řezání městských dřevin bude probíhat v okolí lidové školy a za budovou, kde sídlí Moneta bank.

 

Rubriky:  Zprávy
Region:  Ostrov