Ostrovská teplárenská a.s.

Unikátní instalace uhelného kotle za pomoci vysokozdvižné techniky proběhla v ostrovské teplárně v minulém týdnu. Výstavba uhelného kotle K 7 přijde společnost Ostrovská teplárenská přibližně na 90 milionů korun.

Způsob umístění kotle není běžnou záležitostí. Do místa určení, tedy do kotelny jej bylo nutné skutečně doslova zasunout. Podle slov předsedy představenstva OT je akce tohoto typu téměř ojedinělá.

„Opravdu to k vidění nebude, protože ten kotel by měl bejt funkční aspoň 25 let a hlavně dřív se stavěl kotel a pak se nad něj stavěla kotelna a my to děláme obráceně, dává se to v několika částech“ uvedl Ing. Tibor Hrušovský – předseda představenstva OT a.s.

Samotný rošt váží přibližně 15 tun a vlastní kotel tun 25. Instalace a doprava obřího tělesa byla poměrně náročná.

„Samozřejmě se jednalo o nadměrný náklad, ten kotel se postavil ve fabrice, rozložil se potom na několik dílů a několik kamionů ho přivezlo, složil se, smontovaly se zase části a finální montáž bude probíhat v kotelně“ řekl Ing. Tibor Hrušovský – předseda představenstva OT a.s.

Jak uvedl Tibor Hrušovský, dodělat bude ještě potřeba kompletní elektroinstalaci, malařinu a kotel zaizolovat a odzkoušet tak, aby k 19. prosinci byl 100% funkční včetně papírové dokumentace.

„Bude topit na uhlí samozřejmě, je to kotel, který splňuje nejpřísnější ekologický limity, který jsou platný nově a proto ho stavíme teď, abysme splňovali ty technický limity“ odpověděl Tibor Hrušovský – předseda představenstva OT a.s.

Na 90 milionovou zakázku si Ostrovská teplárenská vzala úvěr. Jako obvykle je letní období spojeno i s odstávkou tepla a teplé vody, která už naštěstí není jako dříve 14 denní ale ani 5 denní.

„Bude jenom jedno prakticky odpoledne července 25., budeme mít beznapěťový den, což znamená, že celá teplárna je odpojená od elektřiny a protože je odpojená elektřina, nemůže topit“ doplnil Ing. Tibor Hrušovský – předseda představenstva OT a.s.

Vzhledem k tomu, že se ale jedná jen o pár hodin, neměli by ji občané města téměř zaznamenat.

Rubriky:  Zprávy
Region:  Ostrov