Osobní doklady a změny v roce 2018

V roce 2018 čekají žadatele o nové cestovní doklady, občanské, ale i řidičské průkazy, menší změny.

S blížícími se prezidentskými volbami mají lidé možnost zažádat si, v případě potřeby, na Městském úřadě s rozšířenou působností o zrychlený občanský průkaz, aby mohli uplatnit své volební právo. Žadateli bude vydán během několika minut zcela zdarma,platnost dokladu je ale pouze jeden měsíc. Následně je nutné zažádat si o vyhotovení osobního dokladu podle standardního postupu. Letošní rok s sebou navíc přinese i několik změn týkajících se osobních dokladů.

“ Jedná se zejména agendy cestovních dokladů, občanských průkazů a samozřejmě už i dlouho dopředu avizovaných řidičských průkazů. Ve své podstatě se jedná o to, že od 1.7  budou moci žadatelé o vydání cestovního dokladu tento získat do 24 hodin, ovšem zákonodárce tam zvyšuje správní poplatek na částku 6 tisíc korun „, vysvětlil vedoucí odboru dopravně správního Ladislav Jiskra.

Vyzvednout si cestovní pas bude muset žadatel přímo na Ministerstvu vnitra ČR v Praze. U zkráceného vyhotovení občanky do 24 hodin nově bude správní poplatek o něco nižší. Lidé v takovém případě zaplatí částku 2000 korun. Vyzvednout si jej budou moci ovšem už na příslušném Městském úřadě s rozšířenou působností.

“ Asi nejvýznamnější změna u řidičských průkazů je ta, že žadatel už nebude muset nosit fotografii, vyfotíme si ho tady sami stejně jako na úseku občanských průkazů nebo cestovních dokladů a správní poplatek za vyhotovení tohoto dokladu bude z 50 Kč zvednutý na 200 ů, dodal Ladislav Jiskra.

Další vítanou změnou bude možnost požádat o vydání řidičského průkazu i mimo trvalé bydliště, stejně jako u cestovních dokladů a občanských průkazů. Tuto cestu ocení především řidiči žijící mimo území, kde mají hlášeno trvalé bydliště.

Rubriky:  Zprávy
Region:  Ostrov