Oprava kostela Svatobor

Kostel nanebevzetí Panny Marie ve Svatoboru prochází důkladnou rekonstrukcí. Jedná se o jednu z nejvýznamnějších a zároveň nejohroženější památek na Karlovarsku.

Kostel byl vybudován v 18. století Františkem Josefem Černým.  V současné době se ale pomalu rozpadá a vstup do jeho prostoru může být nebezpečný. Starostka obce Doupovské Hradiště se společně s předsedou spolku pro dokumentaci a obnovu památek na Karlovarsku Jaroslavem Vyčichlo snaží o jeho záchranu.

“Když do pěti let se s tím nebude nic dělat, tak nám spadne, a to se nám zdá jako velké neštěstí, takže jsme se spojili a pokusíme se s tou památkou něco dělat, pokusíme se ji zachránit, protože máme povinnost vůči dalším generacím tuto památku nenechat spadnout” uvedla Jarmila Bošková – Starostka obce Doupovské Hradiště.

Památku obec zdědila od ministerstva obrany v rámci předávání majetku. Vzhledem k tomu, že si nemůže dovolit opravu areálu ze svého rozpočtu, požádala v letošním roce o dotaci z programu Záchrany architektonického dědictví i o dotaci z Karlovarského kraje.

“Celková částka dotace zatím není schválená, máme už zpracovaný projekt na záchranu této památky, opravy by měly trvat do roku 2032 a částka, která je na celou záchranu kostela je v sumě 32 000 000 Kč, takže se budeme snažit získat co nejvíce peněz z těch dotací a obec bude jenom spoluúčastí přispívat“ doplnila Jarmila Bošková – Starostka obce Doupovské Hradiště.

Projekt je rozdělen na etapy. Pokud by se obci podařilo opravit první část už letos, mohli by zde od příštího roku probíhat kulturní akce, koncerty, výstavy a podobně. Kostel ovšem není první záchrannou akcí obce. Na podzim loňského roku zde byl obnoven hřbitov. Po jeho dokončení přišla na řadu prakticky ihned obnova areálu kostela. Bližší informace k záchraně areálu se v případě zájmu dozvíte na přednášce v podkrovní expozici zámku Ostrov ve čtvrtek 28. února 2019 od 17:00 hodin.

Rubriky:  Zprávy
Region:  Karlovarský kraj