Ocenění – Bezpečná škola JVM Ostrov

Základní škola JVM si především díky iniciativě ředitele Martina Fouse jako první v republice vysloužila ocenění Bezpečná škola.

Škola JVM začala se zabezpečením už v roce 2014, krátce po nešťastném incidentu, kdy psychicky nemocná žena pobodala studenty střední školy, z nichž jeden zemřel. Podle slov ředitele Fouse byla představa taková, omezit absolutně pohyb cizích osob, rodičů, ale i jakýchkoli agresorů po budově školy. Vzhledem k tomu, že se vše financovalo z běžných peněz školy v rezervním či investičním fondu, dělalo se vše po etapách.

“ Prvním krokem bylo zavedení přístupového systému pro žáky, zaměstnance, kdy v podstatě každý dostal jakýsi bezkontaktní čip, klíčenku. Další etapou bylo pořízení turniketů. Kromě technického vybavení jsme samozřejmě museli dělat mnoho různých provozních změn „, vysvětlil ředitel ZŠ JVM Ostrov Mgr. Martin Fous.

To znamená, posílit dozory v ranních hodinách, kdy chodí děti do družiny už v 6 hodin. Rodiče je byli zvyklí vodit do šaten, ale to samozřejmě představovalo riziko vniknutí cizí osoby. Upravovali se pokyny pro jednotlivé zaměstnance od sekretářky počínaje až po školníka.

Tak aby v podstatě to technické vybavení v součtu včetně kamerového systému,  aby se to doplnilo do nějakého fungujícího celku a nestávalo se, že někdo není tam, kde má být, nebo nedělá to co má a podobně „, řekl Martin Fous.

Město Ostrov si nechalo od asociace bezpečná škola zpracovat bezpečnostní audit na všechny 3 základní školy, městskou knihovnu a dům dětí už v loňském roce. Vzhledem k tomu, že norma, která řídí prevenci kriminality a bezpečnost ve školských zařízeních je poměrně nová a přísná, nemá doposud žádná škola v České republice status bezpečné školy.

“ Ředitel zdejší školy trošku předběhl dobu, jeho nastavení vnímání bezpečnosti je v zásadě poměrně úzce v souladu s touto normou. Škola Myslbekova bude první škola v ČR, která dostane status bezpečné školy v duchu normy, kterou ministerstvo vnitra pro Českou republiku připravilo „, sdělil prezident Asociace bezpečná škola Ing. Libor Sladký.

Asociace má v tuto chvíli odauditovány stovky škol a školských zařízení. Výsledky zatím vyznívají z hlediska bezpečnosti spíše v neprospěch bezpečnosti škol, ale podle slov prezidenta asociace se školy snaží bezpečnost uchopit jako celek a v různé míře se normě blíží. Bezpečnost jakéhokoli školského zařízení není postavena pouze na technických prostředcích. Záleží také na tom  jak je k nim nastaven režim a další režimová opatření.  Slavnostní předání certifikátu Status bezpečná škola proběhne v základní škole JVM v pondělí 26. června za účasti JUDr. Tomáše Koníčka, zástupce vedoucího oddělení prevence kriminality a vnitřní bezpečnosti Ministerstva vnitra ČR.

 

Rubriky:  Zprávy
Region:  Ostrov