Nákupy na internetu

Nákupy na internetu jsou dnes již běžnou záležitostí. Lidé by však při nich měli být obezřetní a dávat si pozor, jaký obchod uzavírají.

Nejdůležitější je mít se na pozoru a minimalizovat rizika nákupu. Podvodní prodejci umí totiž vymyslet neuvěřitelné historky.

“ V současné době řešíme v Karlovarském kraji nákupy nejen mobilních telefonů, ale i jiné drobné elektroniky, ale také veteránů, stavebních strojů či osobních vozidel, zákazník vlastně ale předem zaplatí danou částku nebo alespoň zálohu ovšem žádné zboží nedostane“ uvedla Zuzana Týřová – tisková mluvčí policie K. Vary.

Scénář je u všech případů podobný, většinou jde o inzerát na známých inzertních českých nebo zahraničních portálech a nabízí je cizinec či firma sídlící v jiném státě. Komunikace probíhá většinou v angličtině nebo ve velmi špatné češtině ze strany prodávajícího.

„Konkrétně u těchto případů je dopadnutí dost složité, většinou se jedná o mezinárodní účty mimo Evropskou unii, se kterými nemáme smluvenou dohodu o komunikaci“ sdělila Zuzana Týřová – tisková mluvčí policie K. Vary.

Všechny tyto a obdobné případy končí hluchými telefonními čísly, emaily na které nikdo neodpovídá a zklamáním, že kupující naletěl podvodníkovi. Přitom stačí jen málo.

„Jedna z možností, jak odhalit takový to nelegální nákup na internetu je ,že si můžeme zadat obrázek či fotografii prodávaného zboží, do internetového vyhledávače, si můžeme vyhledat jméno prodávajícího a zjistit například na internetové diskusi nějaké informace o tomto prodávajícím, zda by se třeba nemohlo jednat o internetu podvod“ řekla Zuzana Týřová – tisková mluvčí policie K. Vary.

Zarážející je i neobvykle levné zboží anebo také co nejrychlejší platba předem, doplněná o různé historky, jako rozvod, návrat do země původu a podobně.

„V případě pochybností nebo podezření, že by se mohlo jednat o internetový podvod určitě byste se měli obrátit na nejbližší policejní služebnu nebo zavolat přímo na linku 158 “  doplnila Zuzana Týřová – tisková mluvčí policie K. Vary.

Rubriky:  Zprávy
Region:  Ostrov