Městská slavnost

Městská slavnost s nádechem první republiky proběhla v sobotu 16. června v Zámeckém parku. Na návštěvníky čekal bohatý program, který trval až do večerních hodin.

Na hlavním pódiu se divákům během odpoledne představily jednotlivé zájmové kroužky Městského domu dětí a mládeže. S ukázkou vystoupil například kroužek aerobiku, zumby nebo gymnastiky.

Letošní městské slavnosti se nesly v duchu první republiky. Atmosféru navodila prvorepubliková kavárnička, přehlídka vojenských vozidel nebo všudypřítomné dobové kostýmy.

“ Dneska jsme se sešli na další městský slavnosti, která teda se nese trošku jinak než ty předešlý. Vzpomínáme sto let založení Československa a sešly se nám roky 18, 28, 38, 48, 68 a 1993, to byly všechno přelomový roky, více nebo méně významný pro republiku,  dneska slavíme ne až tak ty výročí, ale že je krásný den a že máme důvod být veselí“sdělil Josef Železný, starosta města.

Velký úspěch především u malých návštěvníků sklidil vojenský dobový tábor. Prapor stráže obrany státu Falknov nad Ohří se představil ve vojenských uniformách z roku 1938, ukázal vojenskou výzbroj a výstroj. Diváci si mohli vyzkoušet také pojízdnou repliku lehkého obrněného automobilu TATRA, který sloužil při průzkumu a pronásledování nepřítele.

“ Vrátili jsme se sem zpět do Ostrova, kdy tady v dubnu 38 byla posádka československé armády přímo hraničářský prapor 5 z Chebu  a sloužili zde až do září 38 a přímo tady v parku ta armáda cvičila a potom když vlastně došlo k těm pohnutým událostem na hranicích, tak ty vojáci tady přímo z ostrova jezdili na Boží Dar a bránili naši hranici 00:50 + 00:56 To je náš stěžejní rok, kterému se věnujeme, to je rok 1938. Já teda nepředstavuju armádu, já jsem tady za četnictvo, ale kolegové jsou tady jako armáda, přímo hraničářský prapor pět“ řekl Ing. Josef Macke, Prapor SOS Falknov nad Ohří.

K tanci i k poslechu zahrála jazz a swing 30. a 40. let kapela SWING MELODY pod vedením Jana Veverky. Dobovou atmosféru doplnil také Podkrušnohorský spolek velocipedistů, který ukázal své dopravní prostředky. Kromě dobových představení čekal na návštěvníky další bohatý doprovodný program. Pro děti byla například připravena divadelní pohádka „Dorotka a Pentlička aneb Námluvy ve mlýně“ v podání Ochotníků Ostrov. Na místě nechyběla ani prezentace Policie ČR, Městské policie Ostrov či Sboru dobrovolných hasičů.

Návštěvníci se mohli těšit také na koncert Ilony Csákové, kapely Wanastowi Vjecy revival či na velkou ohňovou show. Celodenní nabitý program letošních městských slavností zakončil večerní ohňostroj.

Rubriky:  Kultura
Region:  Ostrov