Lyžařské areály v Krušných horách

Největší lyžařské areály v Krušných horách jsou již nyní připraveny na sezónu. Střediska letos nejvíce peněz investovaly především do zlepšení zasněžování a do rozšíření gastroprovozů.

Nejvýše položený klínovecký areál c, v jehož středisku je 18 kilometrů sjezdovek nyní čeká na příznivé povětrnostní podmínky, aby bylo možné spustit zasněžování. Do zlepšení areálu i letos investovali provozovatelé několik milionů korun.

“ Investovali jsme zhruba 12 milionů do zasněžovacího systému, přikoupili jsme nová děla a snažíme se zmodernizovat systém zasněžování jako takový a dostat ho do plně automatické podoby „, vysvětlila mluvčí skiareául Klínovec Hana Hoffmannová.

Tím se zasněžování zefektivní, to znamená, že sjezdovky dokáží provozovatelé zasněžit v kratší době, než tomu bylo doposud. Lyžaři si však v letošním roce, v určitém období, za využití lanovek a sjezdovek připlatí.

“ V letošním roce zavádíme top sezónu, to znamená v exponovaných termínech budou o několik procent permanentky dražší, ale v běžné sezóně zůstává většina jízdenek za stejnou cenu jako v loňském roce „, vysvětlila mluvčí Hoffmannová.

Top sezóna připadá na období vánočních svátků a zimních prázdnin. Největší novinku zde však chystají až na příští rok.

“ Skiareál Neklid bude patřit pod skiareál Klínovec, ale k tomu převzetí dojde až k příštímu roku. Bude to znamenat, že vlastně oba ty areály budou pod jednou permanentkou skiareálu Klínovec „, dodala mluvčí skiareául Klínovec Hana Hoffmannová.

Vleky by se zde mohly rozjet již během několika málo týdnů. Lyžařské středisko na Plešivci se v letošním roce soustředilo na zdokonalení zasněžovaní, především k udržení sněhu na sjezdovkách. To si vyžádalo finanční náklady v řádu jednoho milionu korun.

“ My hodně bojujeme s větrem. To znamená, pokud fouká hodně, tak mi třeba přijdeme až o 70% vyrobeného sněhu. Takže jsme dělali speciální takzvané sněholamy, které ten sníh zachytnou na okrajích sjezdovek a vlastně udrží ho na té na té sjezdovce „, vysvětlil provozovatel skiareálu Plešivec Petr Voráček.

Další zhruba dvou milionová investice padla na úpravu části bistra na vrcholu Plešivce. Ve střední části sjezdovky bude tak lyžařům nově k dispozici stánek s rychlým občerstvením takzvaná Párkárna, která zájemcům nabídne párky, klobásy a další rychlé pochutiny.

“ Pak jsme částečně předělávali i bistro u dětského parku, kde jsme to malinko předělali na  samoobslužné bistro, rozšířili jsme tam i sezení „, prozradil Voráček.

Prakticky nejmodernější areál s osmi kilometry sjezdovek, musel ještě před spuštěním sezóny, bojovat s následky říjnové vichřice.

“ My jsme měli necelejch 40 stromů napadaných na dvouch lanovkách, máme v současné době zjištěno kolem 10 sedaček poškozených, máme poškozené lano na prostřední lanovce. V dnešní době máme odhad škody určitě hodně přes 3 miliony „, dodal provozovatel skiareálu Plešivec Petr Voráček.

Podle Petra Voráčka by pravděpodobně mohlo být 10 opravených sedaček uvedeno do provozu ještě v letošní sezóně, během února až března 2018. Ceny základního jízdného zůstánou ve středisku stejné jako vloni.

 

Rubriky:  Zprávy
Region:  Karlovarský kraj