Legiovlak

Nádraží v Ostrově se stalo pátou zastávkou legionářského vlaku při jeho pouti po Čechách v jubilejním roce 100. výročí vzniku Československé republiky.  

Legiovlak byl úplně poprvé prezentován v roce 2013 a od roku 2015 nastoupil na svou pravidelnou cestu po České i Slovenské republice. Zblízka si prohlédnout zrekonstruované vagóny představující ešalon je možné na ostrovském nádraží od úterý 10. až do neděle 15. dubna.  

„Otevřeno máme všední dny od 8 do 18 hodin, o víkendech potom od 9 do hodin 19, vstupné je zdarma, ve všední dny potom od dvou hodin každou celou hodinu probíhají komentované prohlídky pro veřejnost, o víkendech potom jsou ty prohlídky každou celou hodinu už od rána“ uvedl Petr Čížek – velitel 1. směny legiovlaku.

Komentovaná prohlídka se skládá z promítání tematického dokumentu, kde je rozebrána všeobecná historie československých legií v Rusku a následně se jde vagon od vagonu, kdy průvodce vypráví o tom, s čím byly vozy historicky spjaty i k čemu sloužily.

„Legiovlak momentálně tvoří souprava 13 vagónů, replik legionářských vagónů tak jak je oni používali na Sibiři, je zde možné vidět například ubytovací vagon, zdravotní vagon, štábní vagon, dva druhy dílenských vozů, máme zde také obrněný vagón a taková třešnička na dortu je vagon prodejní, kde si návštěvníci jednak mohou zakoupit různé upomínkové předměty, ale především si zde v databázi mohou dohledat svého předka legionáře“- sdělil Petr Čížek – velitel 1. směny legiovlaku.

Vše je doplněno o originální exponáty a stovky fotografií s historií československých legií. Jedním z prvních ostrovských návštěvníků byl i válečný veterán ing. Václav Šrámek, člen Československé obce legionářské. Vlak se následně přesune do Kadaně, Mostu a pokračovat bude po své pouti po dalších nádražích.

Rubriky:  Zprávy
Region:  Ostrov