Lavičky ve městě

Odpočinkové lavičky využívané obyvateli města vyžadují pravidelnou údržbu, ale i zabezpečení proti vandalům.

Město Ostrov má v současné době po městě a místních částech rozmístěno necelých 400ks laviček. Staré jsou měněny za nové a ty stávající vyžadují téměř neustálou údržbu. Na žádosti občanů jsou odstraňovány nevhodně umístěné lavičky například v těsné blízkosti domů pod okny, ale také jsou průběžně přidávány nové

“ Nejnovější lavičky máme nyní v Lidické ulici na žádost občanů, ještě budeme pokračovat po cestě vlastně směrem ze zadní Lidické k Penny marketu k tomu hornímu. A dělali jsme také v SK Neumanna nové lavičky a na Hlavní třídě u autobusových zastávek se přidávají“, uvedla pracovnice Odboru správy majetku města Bc.Petra Niederhafnerová.

Lavičky jsou rozmisťovány v určitých rozestupech, tak aby k nim byli i starší lidé například s nákupem schopni dojít. V případě, že někdo postrádá ve svém okolí umístění lavičky, jak vyznělo například z dotazů jednoho z občanů Jáchymovské ulice, je možné obrátit se přímo na městský úřad.

“ Stačí si podat žádost na správu majetku města, nejlépe taky třeba s mapičkou, kde by ta lavička byla vhodná i s tím jestli by chtěli s opěradlem bez opěradla a případně, kterým směrem by se jakoby chtěli dívat, abysme věděli, jak ji máme umístit „, vysvětlila Niederhafnerová.

Lavičky vyžadují také bohužel zabezpečení proti odcizení. Nejsou výjimkou případy, kdy lavička na místě vydržela podle slov Petry Niederhafnerové pouhé tři hodiny.

“ Dvounohé betonujeme do země, čtyřnohé většinou šroubujeme, kotvíme hmoždinkami a kotvami do zámkové dlažby „, řekla pracovnice Odboru správy majetku města.

Ani to ovšem někdy nestačí. V některých místech už bylo nutné přikročit k betonovým ložím, do kterých je přidělán řetěz spojený s lavičkou. Cena jedné lavičky, včetně zemních prací s kompletní výrobou přijde na 5 až 6 tisíc včetně DPH. Částka může být i vyšší, záleží samozřejmě na vyráběném typu. Opravy také nejsou levnou záležitostí. Renovace 44 kusů laviček na Mírovém náměstí stála například necelých 250 tisíc korun.

“ Co se týká ještě laviček na Mírovém náměstí, ty jsou kompletně zrenovovány, a přesto si lidé k nim poutají kola řetězy a vůbec si neuvědomují, že tím řetězem vlastně odřou jak dřevěné části tak kovové “ sdělila Petra Niederhafnerová.

K poutání kol slouží stojany na kola. Na vandaly, kteří jsou neponaučitelní, po lavičkách skáčou, či je jiným způsobem poškozují, se blíže zaměří mimo jiné i monitorovací systém městské policie se stálou obsluhou.

“ Ještě jsem chtěla poprosit občany, pokud uvidí lavičky, které jsou opásané páskami, má to svůj účel, aby ten beton uzrál, aby ta lavička zůstala ve správném sklonu, takže aby ty pásky neodstraňovaly“, dodala Niederhafnerová.

Rubriky:  Zprávy
Region:  Ostrov