Latinská knihovna v Jáchymově

Město Jáchymov pokračuje v realizaci Expozice latinské knihovny v suterénních prostorech radnice.

Díky projektu příhraniční spolupráce, pokračuje výstavba Expozice latinské knihovny, která se bude nacházet ve spodní části radnice. Prostory čítající několik místností se rozkládají na 300 metrech čtverečních.

“ Všechny ty náklady budou stát cirka 20 milionů korun, z toho stavební práce zhruba za 13 milionů korun „, řekl starosta města Jáchymov Ing. Bronislav Grulich.

Na financování rekonstrukce podzemních prostor se podle starosty Grulicha, město podílí 15 procenty z celkové částky, což jsou zhruba 3 miliony korun. S rekonstrukcí místností začala stavební firma v květnu. Nejprve bylo nutné odstranit staré betonové podlahy, izolace a další.

“ Práce jsou ještě specifické tím, že probíhají pod dozorem archeologů, zdali se tam něco nenajdou, třeba původní podlahy a tak dále. Zatím jsme tam nic takového nenašli „, vysvětlil ředitel společnosti Jurica Group Ing. Anton Jurica.

V současné době intenzivně pokračují stavební práce na vybudování nových inženýrských sítí pro rozvody elektřiny, topení a další. Odkrývají se i staré komíny, které byly v minulosti z nejasných důvodů zasypány. Na ně budou napojeny takzvané vzdušníky,aby zajišťovaly odvlhčení všech místností. Součástí expozice bude i Infocentrum.

“ Pracovnice toho infocentra v zásadě budou i obsluhovat tu expozici latinský knihovny „, dodal starosta Grulich.

Veřejnost by se do nové latinské knihovny, ve které budou umístěny například vitríny s latinskými svazky, mohla podívat již příští rok v létě.

Rubriky:  Zprávy
Region:  Jáchymov