Krajská soutěž ve vyprošťování

Krajská soutěž hasičů ve vyprošťování zraněných osob z havarovaných vozidel se opět uskutečnila na Mírovém náměstí.

Třetího ročníku soutěže v technicky náročné disciplíně se v sobotu účastnilo sedm jednotek Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje a šest jednotek sboru dobrovolných hasičů obcí.

“ Co se týká Hasičského záchranného sboru, tak je to z Karlovarského kraje, co se týká jednotek sboru dobrovolných hasičů, tak tady máme čtyři jednotky z Karlovarskýho kraje a dvě jednotky z Ústeckýho kraje, které budou taky zařazeny do této soutěže“ uvedl Ing. Roman Krumphanzl, ředitel Územního odboru Karlovy Vary.

Družstva jednotek profesionálních i dobrovolných hasičů se v Ostrově utkala již podruhé.

„Město Ostrov tenhle třetí ročník soutěže zaštituje, dalo k dispozici město dalo poháry a samozřejmě svůj vlastní mančaft k týhle soutěži významný 49:15:21 + 49:27:00 Doufám, že diváci si užijou svý a pevně věřím, že zůstane jenom u těhle teoretických zásahů a ty silnice nebudou ty zásahy potřebovat“ řekl Josef Železný, starosta města.

Každé soutěžní družstvo si vylosovalo připravený scénář, který vychází z reálných situací na silnicích. Náročné vyprošťování bedlivě sledovali rozhodčí, kteří svými body určili vítěze v obou kategoriích.

„Jedná se o simulaci dopravní nehody, kde je vždycky nějaký zraněný člověk. Jednotky přijíždějí na místo a je to přiblížený co nejblíž realitě a hodnotí se hlavně taktika provedení zásahu, jak velitel velí, jestli zvládá situaci, vyhodnotí rizika. Potom v oblasti techniky. Technika se zaměřuje na druh a způsob vyproštění, stabilizace vozidel a technických prostředků použitých u zásahu“ uvedl nadporučík Ing. Jiří Horník, Dis., velitel stanice Toužim.

„Ve třetí disciplíně, to je předlékařská zdravotní pomoc se hodnotí, jak hasiči dokážou poskytnout první pomoc zraněné osobě. To znamená před příjezdem zdravotní záchranný služby připravit pacienta na vyproštění a vlastně předání záchranný službě“ sdělil nadporučík Ing. Jiří Horník, Dis., velitel stanice Toužim.

Hasiče hodnotilo celkem devět rozhodčích. Vítězství mezi profesionálními hasiči a postup na oficiální mistrovství republiky ve vyprošťování si vybojovali hasiči z Aše, z dobrovolných jednotek se mezi postupující dostali hasiči ze Skalné.

 

Rubriky:  Zprávy
Region:  Ostrov