Kostel sv. Václava v Radošově

Téměř 700 let starý radošovský kostel se pomalu vrací ke své původní podobě a gotickému vzhledu.

Kostel sv. Václava odkoupilo na sklonku roku 2015 vedení obecního úřadu v Kyselce za 350 tisíc od občanského sdružení Radošovský most. Původně gotický farní kostel, který byl postaven v první polovině 14. století a dlouhou dobu chátral, se zástupci obce rozhodli zachránit. Při průzkumech věže kostela byl objeven i unikátní nález.

„Velkým překvapením byl určitě zvon, protože při těch průzkumech toho krovu tý věže se zjistilo, že ten zvon, který tam je usazen je z roku 1593 a tím pádem se stal vlastně jako by unikátem velmi starých zvonů tady v regionu“, prozradil starosta obce Kyselka Aleš Labík.

Zvon zůstává na svém původním místě. Do budoucna se počítá s jeho restaurováním a řádným zabezpečením. Na zvon se bude moci zvonit při slavnostních příležitostech jako jsou například sváteční mše a podobně, ale pouze ručně. Stavební úpravy se přesunuly i na samotný vrch věže kostela, kde makovice krovu vydala nečekané poselství.

„My jsme tam objevili láhev od piva dukát, v tom byly dva vzkazy, jeden od pana faráře a jeden od pana klempíře. Bylo to takový jako popsání tehdejší doby, kde si oba dva stejně tak nějak trošku postěžovali na tu dobu, kde to není za prvé jak z hlediska kostelů a památek příznivý a pan klempíř taky nebyl úplně z tý komunistický doby úplně nadšen“, řekl starosta Labík.

Restaurování věrné kopie samotného krovu probíhalo na zemi v těsné blízkosti kostela zhruba tři měsíce. Na jeho opravy se obci podařilo získat finance z Ministerstva kultury ve výši 350 tisíc korun, od Karlovarského kraje obdrželi 150 tisíc a zbytek peněz zhruba 100 tisíc bylo uvolněn z obecní kasy. Krov je částečně zabedněn, došlo k oplechování věže, na kterou byla usazena makovice a kříž. Dokončovací práce proběhnou až po vrácení krovu zpět na své místo. Začátkem prosince pomohl s jeho usazením do výšky 25 metrů jeřáb.

„K tomu, aby došlo k úspěšnýmu zvednutí tak se musí ta věž zvážit, v momentě kdy jí naváží, musí se dobře uvázat, musí se spočítat všechny věci, počítat s větrem a tak dále a potom teprve přichází k tomu samotnýmu zvedání vlastně toho krovu. A vlastně v momentě kdy krov je nahoře, tak už předchází tomu jenom to, že všichni řemeslníci, kteří jsou u toho, tak v podstatě srovnají a přesně na místě se osadí, tak jak to bylo tady v tom případě a povedlo se nám to asi na dva centimetry přesně osadit do čepu, kam to mělo jít“, vysvětlil staavební dozor Jiří Domalíp.

Usazení restaurovaného krovu, vysokého 11 metrů a vážícího více než 4 tuny, pomocí těžké techniky trvalo necelou půl hodinu. Tím ale opravy na záchraně kostela nekončí. V plánu je dokončení oprav střechy na lodi kostela a také nová fasáda. Obecní úřad již nyní připravuje žádost o finance z dotačního programu Ministerstva kultury. Ta musí být podána nejpozději do konce ledna 2017.

Rubriky:  Zprávy
Region:  Karlovarský kraj