Kamerový systém MP Ostrov

Díky kamerovému systému má Městská policie Ostrov jako na dlani. Skrze kamerovou čočku se strážníkům daří odhalovat nejen vandaly, monitorovat problémové lokality, ale také snižovat přestupky páchané v katastru města.

Strážníci Městské policie v Ostrově disponují kamerovým systémem zhruba od roku 2005. Ještě do nedávna však policisté k výkonu své práce používali kamery pouze analogové. Technologie je však rok od roku vyspělejší a tak bylo potřeba techniku vyměnit za modernější, digitální a systém rozšířit o další přístroje. To se nynějšímu veliteli Ladislavu Martínkovi daří zhruba od roku 2013.

“ V současné době Městská policie disponuje 19 kamerama, jak vidíte za mnou tak je už naše nové centrum, kdy jsme přesunuli tento kamerový systém do místnosti zvláštní „, řekl velitel Městské policie Ladislav Martínek.

Bývalá místnost, byla již nevyhovující a neměla dostatek místa pro umístění nových monitorů. Sehnat peníze na pořízení nových kamer není podle Ladislava Martínka lehká záležitost.

“ Už se nám podařilo získat i od soukromých subjektů peníze, bylo to v námi vytipovaných rizikových oblastech v našem městě, kde na některé kamery přispěli i některé společenství. Potom dále samozřejmě dostáváme do rozpočtu nějaké peníze, takže každý rok se snažíme o kousíček ten systém vždy posunout kupředu „, prozradil Martínek.

Kamerový systém nyní obsluhují dva pracovníci z úřadu práce, kteří byli na služebnu Městské policie přiřazeni na zkušební jeden rok a prošli také potřebným školením. Střídají se na ranní a odpolední směny.

“ Školení probíhalo několikrát, to znamená, že to bylo takové hodinové, dvouhodinové školení a získali jsme zkušenosti, jak s tím systémem zacházet „, prozradil operátor kamerového systému Vladislav Benda.

Monitorovací zařízení je ovládáno pomocí počítačové myši . Osvojit si museli operátoři také softwarový program kamerového systému, což podle Vladislava Bendy nebylo úplně jednoduché.

“ Náročné je to v tom, že stačí, abyste se soustředila na jeden úsek ve městě a druhý , třetí, čtvrtý úsek už nezachytíte, ale to je kompromis, to se jinak dělat nedá „, zkonstatoval Benda.

Kamery jsou v katastru města rozmístěny především v problémových lokalitách, kde si občané opakovaně stěžují na rušení pořádku a také v místech, kde strážníci evidují nárůst vandalismu. Díky tomu se policii daří eliminovat přestupky i trestné činy.

“ Podařilo se nám zachytit mládežníky, který si neuvědomili, že ničení našich památek je náročná záležitost , že to stojí peníze. Takže už se nám podařilo zachytit pár takových vandalů „, dodal operátor kamerového systému Vladislav Benda.

Do budoucna by chtěl velitel rozšířit dvousměnný provoz na provoz nepřetržitý, aby měli strážníci Městské policie katastr města Ostrov pod neustálým dohledem.

 

Rubriky:  Zprávy
Region:  Ostrov