II. etapa rekonstrukce stacionáře

Druhá etapa rekonstrukce stacionáře – domova pokojného stáří, která přijde na necelých 20 miliónů korun a přinese dalších 18 lůžek pro seniory, je v plném proudu.

Staveniště bylo zhotovitelské firmě předáno koncem srpna loňského roku. Nové prostory vznikají v již několik let vybydlené, bývalé turistické ubytovně. Do konce roku 2016 byly prostavěny zhruba tři miliony korun.

„Celá vlastně hrubá stavba druhá stavba nadzemního podlaží, zakrytí provizorní střechy, osazení oken a vybourání všech příček a všech věcí co je uvnitř“, uvedl vedoucí odboru investic Jiří Šuster.

Momentálně stavba stojí, práce probíhají, vzhledem ke klimatickým podmínkám pouze uvnitř. Jedná se o usazení rozvodů a dalších drobných prací. Využita bude i část krčku, původně spojujícího ubytovnu s fotbalovým klubem.

„Část toho krčku , 1/3 patří fotbalistům, tam byl vybudován sklad pro fotbalisty, 2/3 krčku budou patřit ke stacionáři, bude zde únikové schodiště, vstup na prostor, kde bude vlastně terasa a altán“, řekl Jiří Šuster.

Kromě pokojů se v projektu počítá s rozšířením společných prostor, zázemím a šatnami pro personál, prádelnou, sušárnou a v neposlední řadě i s výtahem u bočního vstupu. Součástí stavby je i nové oplocení celé zahrady a vybudování chodníčků. Největší břímě v podobě vybavení domova nese ostrovská charita.

„Do této doby se podařilo díky tříkrálové sbírce, nebo respektive díky všem dárcům, kteří se zapojili v roce 2016 a 15, vybrat a zakoupit polohovací postele a noční stolky už v počtu těch 18 lůžek“, vysvětlil ředitel oblastní charity Mgr. Tomáš Fexa.

Zakoupit bude ještě nutné další vybavení jako šatní skříně, stoly, židle, koupelnový nábytek a další. Na to pomůže jako jeden ze zdrojů i výtěžek z letošní tříkrálové sbírky, ale i úspěch v dalším projektu.

„6. ledna bylo ukončeno zapojení veřejnosti v rámci ČSOB pomáhá regionům, a i zde jsme získali zdroj na vybavení. Bylo to samozřejmě díky všech drobným dárcům drobným i těm, kteří se rozhodli dát vyšší částky, za které bychom velice rádi poděkovali“, konstatoval reditel Fexa.

Vybrala se částka 100 383 korun. K té nadace přidala i vítěznou částku 50 tisíc korun. S obsazením nových lůžek nebude podle slov ředitele charity problém, v pořadníku na umístění do stacionáře je zhruba 70 seniorů. Navíc přibude i poptávka po personálu.

„Budeme shánět tak círka 15 zaměstnanců, budou to převážně pečovatelky, zdravotní sestry, pak pomocný personál „, dodal Tomáš Fexa.

Kolaudace II. části domova pro seniory by podle předpokladů měla proběhnout někdy kolem srpna, září letošního roku. Personál by měl být v etapách přijímán podle Tomáše Fexy již od jara. Informace se veřejnost včas dozví prostřednictvím zpráv TV Ostrov, ale i webových a facebookových stránek Oblastní charity.

Rubriky:  Zprávy
Region:  Ostrov