Hroznětínský masopust

Masopustní průvod městem Hroznětínem přilákal i za deštivého počasí nespočet tradičních maškar.

Pravý Krušnohorský Masopust, v pořadí již třetí, se uskutečnil v sobotu 18. února v Hroznětíně. V dopoledních hodinách se masopustní maškary začaly scházet u místní základní školy. Více jak 30 lidí, které neodradilo deštivé počasí, se zhruba v půl 11 v čele se starostou Martinem Malečkem, který hrdě nesl hroznětínský prapor, vydalo za hudebního doprovodu folklórní kapely směrem do centra města.

Po pár metrech se do masopustního veselí zapojil i průvod maškar z nedalekého Merklína. Dav lidí pokračoval směrem ke kostelu. Cestou se zpívalo, tančilo a rozdávali se i tradiční pochutiny jako koláčky, jitrnice a jelita. Po proslovu, ve kterém byly vysvětleny tradice Masopustu, došlo i na připomenutí Blahoslaveného Hroznaty.

„V letošním roce slavíme 800 let výročí od úmrtí Blahoslaveného Hroznaty. Ten je s Hroznětínem spjat úplně neodmyslitelně“, vysvětlil Viktor Braunreiter z pouličního divadla Viktora Braunreitera.

Hroznata založil podle pověstí malou ves na úpatí Krušných hor a nazval jí Hroznětín. Až v roce 1333 udělil vesnici Jan Lucemburský městská práva a od té doby se zde lidem žilo lépe. Průvod se následně vydal kolem hroznětínského náměstí zpět ke kostelu, kde přišlo na řadu pohřbívání basy.

Pochod městem byl stejně jako v předešlých letech i tentokrát zakončen na místním fotbalovém hřišti.

„My jsme první Masopust obnovili v roce 2015 a bylo to zhruba po 60 letech. Pro děti jsou připraveny různý soutěže, pasujeme hroznětínský šotky děti, který můžou celý den zlobit, takže poslouchat musí rodiče“, prozradil starosta města Hroznětín Martin Maleček.

Děti si v soutěžích vyzkoušely vykrmit vepře, ulovit koblihy, hod kachnou a podobně. Za splnění všech úkolů obdržely sladké odměny. Připraveno bylo i hudební vystoupení v podání merklínského pěveckého sboru a nechybělo ani ocenění nejlepších masek průvodu. Masopustní veselí pokračovalo až do podvečerních hodin.

 

Rubriky:  Kultura Zprávy
Region:  Hroznětín