Horní hrad – opravy

Na Horním hradě v letošním roce probíhají opravy, které vylepší podmínky pro návštěvníky.

Především opravit sociální zázemí se letos chystá Horní hrad, na který každoročně přichází kolem třiceti tisíc návštěvníků.

„Pracujeme jako vždycky každou zimu, pracujeme pravidelně, teď jsme rozpracovali jsme sprchy, takže sociální zázemí hradu. Budujeme tři nové sprchy a toaletu, jsme tak zhruba ve dvou třetinách, takže bychom rádi do léta měli hotovo, abychom tady zlepšili naše zázemí, protože máme tu desítky lůžek, ubytováváme, takže potřebujeme to vylepšit, co to dá“ sdělil Pavel Palacký, majitel hradu.

Na novém sociálním zázemí se pracuje už od ledna. Kromě toho na hradě opraví také podlahu na vyhlídkové plošině hradní věže, kam zatéká a také obnoví historickou kašnu na třetím nádvoří.

„Finišujeme s restaurování naší neogotické kašny a chystáme se na velkou opravu střešních plášťů, těch provizorních záchranných, co máme z lepenky a opravu vyhlídkové plošiny věže. Ta po dvaceti letech už nám dosluhuje a u statisíců návštěvníků, co nám sem za těch 20 let hradem prošli, tak musíme tam kompletně vyměnit jako vlastně její střechu, tedy vyhlídkovou plošinu“ uvedl Pavel Palacký, majitel hradu.

Předpokládané náklady na rekonstrukci mají dosáhnout zhruba 1,5 milionu korun, přičemž hrad bude opětovně žádat o pomoc kraj a město Jáchymov. Všechny opravy by se měly stihnout během sezony. V loňském roce byla dokončena rekonstrukce klenebního sálu přibližně za jeden milion korun, přičemž součástí oprav bylo obnovení podlah či omítek, a byly zde také instalovány dvoukřídlé dveře a historický nábytek.

 

Rubriky:  Zprávy
Region:  Ostrov