Historický piknik

Historický piknik, který se konal v neděli 8. července v zámeckém parku, se nesl v duchu První republiky. Letošní pátý ročník pořádal Letohrádek Ostrov ve spolupráci s Domem kultury.

Na návštěvníky pikniku čekal bohatý program, který byl zároveň oslavou stoletého výročí vzniku Československé republiky. Zámecký park se rozezněl v rytmu swingové hudby, která vytvořila atmosféru 20. let 20. století.

„Celý piknik doprovází hudba, je to Jednotka Františka Kůse. Od 14 hodin se návštěvníci mohli těšit na taneční vstup zaměřený na charleston a swing plzeňského studia Lion s Lenkou Sekaninovou a od 15 hodin tím hlavním zlatým hřebem programu bylo vystoupení Plovárna od Bratrů v triku. Toto vystoupení je inspirované příběhem Rozmarného léta od spisovatele Vančury a kombinuje divadelní, taneční a i novocirkusové umění“ sdělila Eliška Failová, Dům kultury Ostrov. 

Tradičně nechyběly ani dva bloky výtvarných dílen pro děti i dospělé vycházející z prvorepublikové tématiky, které vedli zkušení galerijní edukátoři a pedagogové uměleckých škol.

“ První výtvarný blok již před malou chviličkou skončil, tam byla připravena výtvarná dílna Martiny Škopové s názvem náš pan prezident, kde si vlastně návštěvníci mohli vyrobit hýbajícího tatíčka Masaryka jedoucího na koni, další výtvarná dílna Kateřiny Hankové byla zaměřena na výrobu textilních broží a v dětském ateliérku probíhala dílna inspirovaná surrealismem a vytvářela se tam taková rozměrná společná práce, koláž“ uvedla Zdeňka Bílková, Letohrádek Ostrov.

V druhém bloku výtvarných dílen se návštěvníci mohli těšit například na dílnu inspirovanou krasopisem či historickými mapami. Vyrobit si mohli také kartografický šperk nebo ozdobnou čelenku do vlasů. Piknik byl samozřejmě spojený i s dobrým jídlem a pitím. O sladkosti se postarala ostrovská Vypečená cukrářka, nechyběly ani speciality připravované přímo na ohni, které zajistila krušnohorská Krušpůtka.

„V rámci té Krušpůdky je tu i malá výstava dobových prvorepublikových kuchařek a i nějakého nádobí. Ale tím náplň jídla v tomhle pikniku nekončí, protože je tu vyhlášená soutěž o nejlepší prvorepublikovou bábovku a následně porota vybere na základě estetického i chuťového hodnocení ty tři nejlepší a pro všechny zúčastněné byly připravené krásné ceny“ uvedla Eliška Failová, Dům kultury Ostrov.

Během celého dne si návštěvníci mohli také nechat vytvořit dobový účes, zažít autogramiádu herců z první republiky a vyfotit se s nimi ve fotokoutku. Atmosféru minulých let oživil také spolek Podkrušnohorských velocipedistů i všudypřítomné stylové kostýmy. Letošnímu ročníku Historického pikniku přálo také počasí a bohatý program do parku přilákal mnoho návštěvníků.

      

Rubriky:  Kultura Zprávy
Region:  Ostrov