Heliport Karlovy Vary

Unikátní přistání vrtulníku Letecké záchranné služby armády České republiky Plzeň – Líně má za sebou heliport karlovarské nemocnice.

Vrtulník armády, která pro Karlovarský a Plzeňský kraj zajišťuje záchrannou leteckou službu, nemohl na heliportu nemocnice v posledních pěti letech přistávat z toho důvodu, že zde značení neodpovídalo příslušným předpisům, při vyšší váze strojů nad 3,5 tuny.

“ Tento vrtulník je malinko těžší, má zhruba 6 400 kilogramů, tady v tý variantě záchrankový zhruba 5 800 kg, abysme se vešli do těch rozměrů na ty heliporty. Tento heliport je optimální co se týče rozměrů, bez překážek stromy, dráty, nic, super“,vysvětlil velitel vrtulníkové letky Kbely podplukovník Peter Smik.

“ My jsme vypracovali projektovou dokumentaci, která stála Karlovarský kraj 90 tisíc korun a ty úpravy toho heliportu byly v částce 25 tisíc korun. Jsem ráda, že se to podařilo, protože záchrana lidského života je o minutách ne-li o vteřinách“, sdělila hejtmanka KK Mgr. Jana Vildumetzová.

“ Z toho, že tu bude přistávat vrtulník armády, mám radost, protože to znamená výraznou úsporu času pro řadu pacientů a tím pádem větší šanci na jejich adekvátní ošetření“, řekl  generální ředitel KKN MUDr. Josef März.

Doposud musel vrtulník přistávat na karlovarském letišti nebo u řeky Ohře či na vhodném místě ve městě. Pacienti se pak museli složitě převážet sanitkou. Předání pacienta sanitce, vyřízení předání včetně papírové dokumentace, cesta záchranky na letiště a tady předání vrtulníku znamenalo nejméně půl hodiny prodlení.

“ V tuto chvíli pokud chceme předat pacienta letecké záchranné službě, tak ona je tady z Plzně za čtvrt hodiny za 19 minut a my jsme výtahem za půl minuty nahoře u vrtulníku“, uvedl generální ředitel KKN März.

“ Víceúčelový armádní vrtulník polské výroby Sokol V3A umožňuje transport dvou pacientů, ležících, těžce zraněných, veškerá výbava je přizpůsobena tomu, aby tyto dva pacienty jsme byli schopný ošetřit“, konstatoval  náčelník odboru letecké záchranné služby urgentní medicíny Plzeň – Líně MUDr. Zdeněk Pašek.

Posádka vrtulníku je vždy 5ti členná složená z pilotů, technika, sestřičky a lékaře.

„Máme 24 hodinové služby, přes den v noci stále lítáme v Plzeňském a KK kraji. Může nás zastavit hodně špatný počasí, můžeme letět samozřejmě i v mraku, v námraze atd., ale nějaký limit je 800m dohlednost, abysme aspoň něco viděli nějaký ty překážky“, dodal velitel vrtulníkové letky Kbely podplukovník Peter Smik.

Teď už nic jiného než doufat, že vrtulník Armády ČR pomůže do budoucna zachránit spousty lidských životů.

 

Rubriky:  Zprávy
Region:  Karlovy Vary