Hasiči Ostrov

Náročné výjezdy, řada ocenění v soutěžích a v neposlední řadě obnova a doplnění výbavy takový byl uplynulý rok 2016 pro ostrovské hasiče

Jednotka sboru dobrovolných hasičů působí v Ostrově již od roku 1871. Ve zbrojnici, která se nachází v Karlovarské ulici v blízkosti zámeckého parku, mají zázemí zhruba od roku 1990. Jednotka má v současné době 18 členů, rozdělených do tří směn. V brzké době se k nim přidají dva noví členové, kteří nyní absolvují výcvik. Podle velitele jednotky Josefa Černého byl pro hasiče rok 2016 náročnější než ty předchozí.

„Naše jednotka vyjížděla k 253 událostem, z čehož bylo 46 požárů, 62 dopravních nehod a 100 technických pomocí a zbytek byly planý poplachy, prověřovací cvičení, ale byla tam i pětkrát záchrana osob“, prozradil velitel ostrovských hasičů Josef Černý.

Nejvíce výjezdů v loňském roce zaznamenali hasiči v červenci, kdy vyjížděli k 33 případům. Nejméně výjezdů bylo v únoru. Obnovy se částečně dočkala i výbava, na kterou přispěl nejen Karlovarský kraj, ale i město Ostrov.

„V roce 2016 přispělo město Ostrov dobrovolným hasičům částkou 93 tisíc korun“, uvedla tisková mluvčí města Ostrov Zdeňka Newiaková.

„Loni jsme obdrželi dva ty nový dýchací přístroje a v letošním roce by měla obměna pokračovat. Dále se investovalo do vyváděcích masek, předtím se používali pouze filtrační, který nebyly úplně ideální. Teďkom je to, že ten hasič si ho napojí přímo na svůj dýchací přístroj“, vysvětlil Josef Černý.

Vyváděcí masky mají za sebou první zatěžkávací zkoušku, kdy byly použity při požáru bytu v Ostrově o vánočních svátcích. Hasiči se i při svém náročné povolání pravidelně zapojují do soutěží, kde měří síly a zkušenosti s jednotkami z celé České republiky.

„Tradičně jezdíme na soutěže ve vyprošťování, kdy krajská soutěž byla v Ostrově, kterou jsme vyhráli a tím si zajistili postup na republiku na letošní rok. Dále jsme byli na soutěži ve Zbirohu, jako hosti, kterou jsme ve vyprošťování taky vyhráli a letos by měla proběhnout i soutěž v poskytování první pomoci tady v Ostrově“ řekl ostrovský hasič.

Na jaře roku 2016 se uskutečnil první ročník projektu s názvem „Poučme se z cizích chyb“, který hasiči pořádali v Domě kultury, ve spolupráci s Městskou policií, PČR a se záchrannou zdravotnickou službou karlovarského kraje. Určena byla především žákům základních a středních škol.

„Projekt „Poučme se z cizích chyb“ vychází ze zkušeností hasičů a záchranářů, pojednává o tom, že vždycky tam přijde nějaký účastník té složky a odvypráví svůj zásah u kterého byl účasten a řekne to tím pohledem toho záchranáře. Neuvádějí se pouze jenom určitý fakta, ale jak to ten člověk prožil.

Prvního ročníku se zúčastnilo více než 300 žáků nejen z Ostrova. Jak uvedl velitel jednotky, projekt měl u škol velký úspěch a v letošním roce se s besedami bude pokračovat.

Rubriky:  Zprávy
Region:  Ostrov