Expozice latinské knihovny v Jáchymově

Nová Expozice latinské knihovny vznikne v prostorech městského úřadu v Jáchymově.

Vnitřní prostory městského úřadu v Jáchymově, přibližně ze 16. století, získají díky realizovanému projektu z příhraniční spolupráce, novou podobu. V suterénních prostorech, které čítají několik místností a rozlohou se blíží zhruba ke 300 metrům čtverečním, by v budoucnu měla vzniknout expozice latinské knihovny.

“ Ty svazky latinský knihovny, dneska jsou uložený v depozitáři a myslíme si, že by veřejnost měla mít možnost je v celý parádě uvidět, protože tam jsou opravdu exponáty v zásadě nevyčíslitelné hodnoty „, prozradil starosta města Jáchymov Ing. Bronislav Grulich.

Na financování historických prostor radnice získalo město potřebné finance.

“ Podařil se nám jeden projekt z příhraniční spolupráce. Všechny ty náklady budou stát cirka 20 milionů korun, z toho stavební práce zhruba za 13 milionů korun „, vysvětlil starosta Grulich.

Město Jáchymov se bude, jak uvedl starosta Grulich, na financování rekonstrukce podzemních prostor podílet 15 procenty z celkové částky. Z městské kasy budou uvolněny zhruba 3 miliony korun. Stavební práce zde zhotovitelská firma zahájila začátkem května.

“ V současné době se tam jedná o veškeré bourací práce, vybourávají se konstrukce, které se udělaly poměrně nedávno, v posledních řekl bych 25 letech, to znamená, betonové podlahy, nějaké staré izolace „, řekl ředitel společnosti Jurica Group Ing. Antonín Jurica.

Veškeré bourací práce v suterénu jsou podle Antonína Jurici přípravou na následnou rekonstrukci. Vše pod bedlivým dozorem archeologů pro případ, že by v těchto místech byly nalezeny nějaké ostatky z minulého století.

“ Bude se tam dělat takzvané vzduchové odvlhčení, to znamená, kolem všech stěn se budou zdít takzvané vzdušníky, které budou mít nasávání vzduchu z venku a vysávání ven. V současné době děláme průzkum v samotné radnici, tak aby to odvlhčení mohlo býti napojeno na starej komínovej systém a fungovalo automaticky „, dodal Anton Jurica.

Zároveň bude firmou položena pod nové podlahy vzduchotechnika a veškeré nové instalace. Následovat pak bude konstrukce podlah a izolací. Stěny v suterénu jsou původně kamenné a podle starosty Grulicha budou zachovány, tzn. že nebudou omítnuty. V nových prostorech přibližně v jedné třetině vznikne také zázemí Infocentra, jehož pracovnice budou následně obsluhovat a spravovat expozici latinské knihovny. Veškeré práce v podzemních prostorech budou dokončeny podle plánu na podzim roku 2018.

 

Rubriky:  Zprávy
Region:  Jáchymov