Ekocentrum – Den vody

Odpoledne plné pokusů spojených s vodou si nejen děti užily v Ekocentru v rámci akce Světový den vody.

Světový den vody, který si klade za cíl poukázat na problémy spojené s vodou a vodním hospodářstvím stanovila v roce 1993 Organizace spojených národů. Ekocentrum si připravilo ve spolupráci s Gymnáziem Ostrov na sobotu 18. března akci, která veřejnosti přiblížila význam tohoto dne.

“ Je to vlastně akce, která se pořádá už 24 let, je to od roku 1993 a je to den, který má upozornit svět, který se má dobře, že té vody není opravdu dostatek pro všechny lidi a třeba miliarda lidí trpí nedostatkem čisté pitné vody, natož aby měli vodu na pití“, vysvětlila pracovnice Ekocentra Ostrov Bc. Dominika Planková.

V přízemí Ekocentra byla pro dětské návštěvníky připravena tvořivá dílna, ve které si u vodnice nakreslily obrázek kapra. Ozdobit mohly i zeď pomocí barviček a otiskem ruky. Vyzkoušet si své chuťové buňky bylo možné při degustaci vody. Rozeznávala se voda kohoutková, filtrovaná, ale i minerální. Pro zvídavé byla připravena zábavná stezka.

“ Jako takovou perličku si děti mohly projít Božídarské rašeliniště a najít tam klíč víly Vodněnky“, řekla Dominika Planková.

V prvním patře se zkoumali mikroskopem živočiši žijící ve vodě. Prohlédnout si bylo možné i horniny a další předměty. Velký úspěch mělo stanoviště, kde probíhaly za odborné asistence, fyzikální pokusy s vodou. Děti se zájmem sledovaly zabarvování vody speciálním roztokem a její následné odbarvení zpět.

“ Dále si vyzkoušely odbarvit limonádu, ze které připravili obyčejnou pitnou vodu. Dokonce identifikovaly mořskou vodu, poznávaly jaký je rozdíl mezi slanou a sladkou vodou“ dodal učitel chemie z Gymnázium Ostrov Ing. Miloš Krejčí.

Nechybělo ani oblíbené tvoření kytiček, které děti vybarvily barvičkami a pomocí slané vody se z nich nakonec staly kytičky duhové. Ty si následně mohly odnést s sebou domů.

 

Rubriky:  Zprávy
Region:  Ostrov