Doučování mentálně postižených

Studentky střední pedagogické školy v Karlových Varech doučují v rámci svého studia mentálně postižené spoluobčany.

Střední pedagogická škola v Karlových Varech má za sebou více než 50letou tradici a tisíce úspěšných absolventů. V posledním roce škola navázala spolupráci s organizací INSTAND,  která v Karlovarském kraji realizuje dobrovolnické centrum.

“ Máme 3 programy, do kterých se mohou lidé zapojit, jedním z nich je dobrovolnický program Dohromady, v rámci kterého probíhá i doučování lidí s mentálním postižením“, vysvětlila koordinátorka dobrovolníků a vedoucí pobočky INSTAND z. ú. K. Vary Romana Trutnovská.

Dobrovolníky organizace hledá různými způsoby. Prostřednictvím informačních letáků, webu i Facebooku.

“ Prostřednictvím přednášek na středních a vyšších odborných školách takhle se nám podařilo získat i dobrovolnice tady ze střední pedagogické školy“, řekla Trutnovská.

“ Na školu jsem se dostala kvůli tomu, že mě baví práce s lidmi a do dobrovolnického programu jsem se přihlásila, protože bych chtěla pomáhat mentálně postiženým“, prozradila studentka 2.S Květa Papežová.

Doučování probíhá dvakrát týdně, zhruba hodinu až hodinu a půl. Klienti, jsou rozděleni na skupiny, podle toho na jaké úrovni jsou. Patří mezi ně i paní Margita, která prožila téměř celý svůj život v ústavním zařízení a nyní už bydlí samostatně s podporou sociální služby. Začátky však nebyly ani pro jednu stranu jednoduché.

„Ze začátku jsem se docela bála seznámit s Margítkou, ale postupem času jsme si vytvořily takový vztah a máme se rádi“, konstatovala Květa Papežová.

“ Trošku jsem se bála a už to potom trošku a už to jde. Jsem ráda, že do tý školy chodím k tý Květušce a baví mi to“, řekla klientka programu Dohromady Margita Volínová.

Doučování Margitě pomáhá rozšiřovat si dovednosti a schopnosti dělat věci samostatně.

“ Začínaly jsme úplně od základů, s mínusem, plusem, děleno, krát“, dodala studentka Květa Papežová.

“ Počítám bez počítadla už mi to jde“, radovala se Margita Volínová.

Vzhledem k Margitině stavu, není jednoduché udržet její pozornost v kuse, a proto je nutné výuku proložit i povídáním o běžném životě a činnostech.

Většina klientů programu nemá ani svou rodinu a přirozenou vazbu v  okolí, díky pravidelným setkáním se jim tak rozšíří i okruh jejich přátel.

V rámci dobrovolnického programu dohromady získávají studentky střední pedagogické školy cenné zkušenosti pro své budoucí povolání a navíc pomáhají těm, kteří to potřebují a ocení.

Rubriky:  Zprávy
Region:  Karlovy Vary