Dialyzační středisko

Na 14. března připadl letošní Světový den ledvin, který má připomenout, jak důležitá je v tomto případě prevence.

Světový den ledvin upozorňuje především na to, že lidé se o své ledviny nestarají a často přijdou k odborníkovi pozdě. Aktuálně se ve více než stovce dialyzačních střediscích po celé republice léčí téměř 7000 pacientů a jejich počet má vzrůstající tendenci. Jen v karlovarském středisku dochází na pravidelnou dialýzu téměř 90 pacientů, která probíhá 3x týdně po dobu přibližně 5 hodin.

„Nejčastější příčinou selhání ledvin je vysoký tlak a cukrovka, špatně dá se říct kompenzovaná, je to už jako komplikace diabetu nebo diabetu, který mají ti pacienti dlouhá léta. Druhou skupinu poté tvoří pacienti s geneticky podmíněnými chorobami, jako jsou třeba polycystické ledviny a pak samozřejmě jsou to i pacienti s takovými těmi vzácnějšími nemocemi, autoimunitními“ uvedla MUDr. Dagmar Fričová, primářka dialyzačního střediska.

Nejlepší prevencí je předcházet civilizačním nemocem, to znamená vyhnout se rizikovým faktorům, které by mohly vést k trvalému poškození ledvin. Mezi ně patří například obezita, nadměrné množství užívaných léků a soli, nedostatečný pitný režim či prochladnutí. Důležité je také pravidelně docházet na preventivní prohlídky.

„Bohužel platí pořád to, že část pacientů přichází pozdě do té dialýzy nebo resp., do té ambulance a není čas potom se pořádně připravit, umožnit jim třeba transplantaci ještě před tím zahájením té dialýzy, tzn. takzvaná preemptivní transplantace, což je úplně to nejlepší, ale pokud ty lidi přijdou takzvaně z ulice už rovnou se selhanými ledvinami, tak my nemůžeme už nic dělat. Z tohoto důvodu apelujeme na tu preventivní péči, aby chodili ke svým praktickým lékařům, nechali si kontrolovat tlak, moč a v případě jakéhokoliv problému se pak obrátili na ty specializovaná pracoviště“ doplnila MUDr. Dagmar Fričová, primářka dialyzačního střediska.

Kromě Karlových Varů jsou dialyzační střediska ještě v Sokolově a v Mariánských Lázních.

„Naše dialyzační středisko patří do sítě firmy Fresenius Medical Care, která poskytuje dialyzační léčbu po celé ČR a samozřejmě i po celé Evropě a světě. V ČR je 25 dialyzačních středisek a my do této sítě patříme 10 let, jedenáctým rokem.  Začínalo se s jedním pacientem a postupem času ti pacienti přibývali až na dnes teda v podstatě 95 pacientů v pravidelném programu“ dodala MUDr. Dagmar Fričová, primářka dialyzačního střediska.

V současné době lze díky vysoké úrovni zdravotní péče poskytnout léčbu širokému spektru pacientů. Aktuálnímu riziku onemocnění ledvin však lze zabránit včasnou prevencí. Podrobnější informace i seznam nefrologických ambulancí je uveden také na internetových stránkách (www.dialyza.cz, www.nephrocare.cz).

Rubriky:  Zprávy
Region:  Karlovy Vary