Dětská pohotovost v Ostrově

O zajištění lékařské služby první pomoci pro děti a dorost jednali s pediatry zástupci vedení města společně s radním pro zdravotnictví Karlovarského kraje a managmentem společnosti Nemos.

Dětská pohotovost fungovala i s dětským oddělením v ostrovské nemocnici do konce loňského roku. Po odchodu primáře oddělení MUDr. Součka se již bohužel funkci primáře nepodařilo znovu obsadit a s úbytkem personálu bylo vedení nemocnice nuceno oddělení uzavřít a pohotovost zrušit. Vzniklá situace nebyla lhostejná jak vedení města tak Karlovarskému kraji.

“ Takže jsme se domluvili, svolali jsme schůzku, oslovili jsme asi kolem 30 dětských doktorů a doktorek v okolí Ostrova“ , vysvětlil starosta města Ostrov Ing. Josef Železný.

“ Já jsem rád, že město Ostrov vstoupilo do iniciativy, aby byla obnovena dětská lékařská služba první pomoci v Ostrově, Karlovarský kraj na to má připravené prostředky ve svém rozpočtu je to přes 800 tisíc korun“, uvedl radní Ing. Jan Bureš.

17 tisícové město, které má na svém území soukromou nemocnici, a má vhodné prostory, by si podle slov radního pro zdravotnictví KK Jana Bureše tuto službu zasloužilo. Přestože byla na jednání pozvána zhruba třicítka dětských lékařů, dorazilo jich pouze 6. Po zhruba dvou hodinách jednání bohužel všechny zúčastněné strany k žádnému pozitivnímu závěru nedošly. A to i přes skutečnost, že by pohotovost mohla fungovat jen o víkendech, či podle rozpisů i v jednotlivých ordinacích lékařů. Důvod je podle zástupce vedení společnosti Nemos prostý.

“ Nedaří se to z toho, že lékaři, kteří zde pracují v Ostrově, praktičtí lékaři pro děti a dorost jsou přetíženi, zajišťují zčásti pohotovost v Karlových Varech, tudíž oni nemají prostor v podstatě zajišťovat další pohotovost ještě v nemocnici Ostrovů“, uvedl lékařský ředitel společnosti Nemos MUDr. Jiří Štefan MBA.

Z dalších slov vyplynulo, že situace nebude nadále řešitelná, dokud nebude dětských lékařů více.

“ My jsme pro to udělali maximum, oslovili jsme prakticky všechny lékaře, dostupné lékaře z regionu, nabídli jsme jim tuto možnost i motivačně bohužel jsme neuspěli a v tuhle chvíli, nemocnice respektive Nemos nemá kapacity na to, pohotovost zajistit“, dodal Jiří Štefan.

I nadále tedy bude muset veřejnost, v případě nutnosti, využít lékařskou službu první pomoci pro děti a dorost v nemocnici v Karlových Varech. V krajních případech je možné přivolání zdravotnické záchranné služby KVK, která má svou základnu od letošního roku přímo na území Ostrova.

Rubriky:  Zprávy
Region:  Ostrov